nemeckou firmou podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha zrejme došlo k porušeniu licencie. Ako uviedol na tlačovej besede, poskytnutá licencia neumožňuje vývoz zapožičaného prototypu Aligátora do tretích krajín.
Minister však pritom pripustil, že nedisponuje detailnými informáciami o zmluvných dokumentoch medzi zainteresovanými slovenskými spoločnosťami a nemeckou firmou Rheinmetall DETEC AG, ktorá upravený Aligátor vyviezla do SAE. Definitívne sa preto vyjadrí až po tom, čo sa s týmito dokumentami oboznámi.
Ľ. Harach upozornil, že v súčasnosti prebiehajú rokovania s potenciálnymi investormi zo západnej Európy o ich možnom vstupe do podnikov zbrojárskeho komplexu DMD, čo je v súlade s reštrukturalizačnými zámermi vlády. Tieto spoločnosti majú podľa neho záujem o spoluprácu na vývoji všestranného bojového vozidla, akým je Aligátor. Pritom chcú využiť jeho podvozok, ktorý vyhovuje požiadavkám NATO, a doplniť ho vlastnými riadiacimi, zameriavacími a monitorovacími systémami. To bol dôvod, prečo slovenské orgány vydali súhlas na poskytnutie tohto vozidla subjektu v Nemecku a na jeho vyvezenie.
Licenciu vydala licenčná komisia MH SR pre ZŤS TEES Defence, a. s. Martin (teraz DMD Mobiltec, a.s. Martin) 23. októbra 2000 s platnosťou do konca roka 2001, a to na dočasné ponechanie na predvádzacie účely a na spätný dovoz do SR. S tým súviselo aj podpísanie memoranda medzi slovenskými spoločnosťami a Rheinmetallom DETEC o kooperácii pri výrobe a dokončení vývoja tohto bojového vozidla.
Konštruktéri z Rheinmetallu urobili na stroji niektoré menšie úpravy (napríklad zmenu koncových svetiel, strešných príklopov, obloženie panciera či vnútorné obklady), po ktorých bol prototyp vystavený v expozícii firmy na Idexe pod pôvodným názvom Aligátor 4X4 PVS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.