ktoré prežijú zničujúci pád cez atmosféru, by mali patriť tým, čo na nich náhodou naďabia.
Podľa doterajších plánov by mal 15-ročný Mir vstúpiť do zemskej atmosféry v piatok, kde väčšina z neho zhorí a jeho zvyšky dopadnú do neosídlených oblasti Pacifiku medzi Austráliou a juhoamerickým Chile. Práve včera kleslo orbitálne laboratórium na kritickú výšku 220 kilometrov nad Zemou. Brzdenie sa preto pravdepodobne začne na nižšej letovej hladine.
Predstavitelia ruského vesmírneho programu tvrdia, že žiaden z úlomkov Miru by nemal padnúť na pevninu.
Napriek všetkému však Brian Carter vyhlásil, že ak nejaký diel vesmírneho komplexu dopadne na zem, ľudia, ktorí ho nájdu, by mali mať nárok, aby si ho mohli ponechať alebo ho predať zberateľom takýchto predmetov.
"Nedokážem si predstaviť, ako by si niekto iný mohol akokoľvek nárokovať na niečo, čo vám z vesmíru pristane v záhrade za domom. Myslím si, že mnoho ľudí bude mať záujem o kúpu takejto veci," argumentoval astronóm.
Podľa Cartera budú pozostatky Miru sčerneté a plné jamôk od tepla z trenia, ktoré vznikne pri ničiacom páde atmosférou. Keď však vychladnú, môžu sa stať objektom nenútenej spoločenskej konverzácie pri káve, samozrejme, ak budú mať tú správnu veľkosť, podotkol novozélandský astronóm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.