nestoja pri hodnotení tohto obdobia Slovenska na jednej strane. Ak sa budeme prísne držať faktov, Slovenský štát vznikol 14. marca 1939 a predchádzalo niekoľko dôležitých udalostí.
Koncom roka 1938 - parlament prijal zákon o autonómii Slovenska, pričom sa však predsedníctvo slovenskej autonómnej vlády a snem uzniesli, že síce podporujú postupné budovanie slovenského štátu, ale sú proti jeho rýchlemu vyhláseniu. Udalosti urýchlil A. Hitler, ktorý pozval do Berlína najprv J. Tisa a potom prezidenta E. Háchu. Tomu oznámil, že je rozhodnutý začleniť Česko do Nemeckej ríše a ráno 16. marca nemecká armáda prekročí hranice Čiech. Hácha priamo na mieste podpísal vyhlásenie, že vkladá osud českého národa a krajiny do Hitlerových rúk. V Prahe potom o deň neskôr podpísal aj Hitlerov Výnos o Protektoráte Čechy a Morava. Na druhej strane však dostal záruku, že Nemecko bude chrániť nezávislosť a územnú celistvosť Slovenska. Nebolo to nič platné, lebo Maďarská armáda zaútočila z obsadeného územia Podkarpatskej Rusi na východné Slovensko a po dohode o nových hraniciach Slovensko stratilo v prospech Maďarska 386 štvorcových kilometrov so 41 tisíc obyvateľmi, medzi ktorými bolo 309 Maďarov.
Pri hľadaní informácií a dokumentov z čias Slovenského štátu sa nám dostalo do rúk niekoľko výtlačkov magazínu Světový zdroj zábavy a poučení, ktorý každý druhý týždeň vydával a tlačil známy pražský Melantrich. Vychádzal vo formáte A5 na 80 stranách. Ak tento magazín máme problížiť k niektorému zo súčasných periodík, môžeme ho prirovnať k 100+1.
V čísle 35 z 30. septembra 1940 v rubrike Svět, jaký je magazín oboznámil svojich čitateľov so štatistickými údajmi o Slovenskom štáte a Maďarsku a bola pripojená aj mapa oboch štátov (obr.).
Kvôli zaujímavosti z časti o Slovenskom štáte vyberáme: rozloha - 38.456 km2, počet obyvateľov - 2,77 mil., národnosť - s Čechmi a Poliakmi príbuzní západoslovenskí Slováci, Nemci, Ukrajinci, Maďari, Židia, Cigáni. Štatistika ďalej hovorí o náboženskom zložení obyvateľstva - katolíci, asi pol milióna evanjelikov augsburského vyznania, židia, štátne zriadenie - autoritatívna republika pod ochranou Veľkonemeckej ríše, hlavné produkty - obilie, víno, hovädzí dobytok, ošípané, hnedé uhlie, soľ, mangánová ruda, vajcia, cukor, papier, celulóza, hospodárske stroje, koža, výšivky.
O vývoji štátu sa píše: V najstaršej historickej dobe boli Slováci poddaní Avarom, v 9. storočí sa zúčastnili vytvorenia Veľkomoravskej ríše, od roku 1018 sa ich zem stáva časťou uhorskej koruny ako tretia časť kráľovstva s vlastným kniežaťom do roku 1321. V rokoch 1918-1938 tvorilo Slovensko s Čechmi, Moravou, Sliezskom a Podkarpatskou Rusou bývalú Československú republiku, v rokoch 1938-1939 autonomnú časť bývalej Česko-slovenskej republiky, od roku 1939 je samostatným štátom.
Pre porovnanie s dnešným stavom sú zaujímave aj údaje o veľkosti jednotlivých miest (pochádzajú z roku 1930). Napríklad Bratislava mala 158, Trnava 24, Prešov 22, Nitra 21, Spišská Nová Ves 13 a Trenčín 12 tisíc obyvateľov. Medzi vymenovanými chýbajú niektoré dnešné slovenské mestá, ktoré sa už spomínanou dohodou ocitli v Maďarsku. Sú medzi nimi Košice, ktoré v tom čase rátali 70 tisíc obyvateľov a predstihli vo veľkosti Miškolc, ktoré malo 66 tis. obyvateľov, ďalej Nové Zámky 23 a Komárno s 21 tisícmi obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.