zdravotníkom, v opačnom prípade hrozí realizáciou iba akútnej starostlivosti. Podľa Romana Kováča by mal priemerný tarifný plat lekára dosiahnuť 16 500 korún, čo by vraj malo prispieť k zníženiu korupcie v rezorte. Nás zaujímalo, či sa lekárom navrhované zvýšenie zdá byť dostatočné a či s tvrdením o obmedzení úplatkárstva súhlasia. Aké sú ich predstavy o adekvátnom ocenení ich práce?
"Ani navrhované zvýšenie miezd nie je dostatočné, no je aspoň malým krokom vpred. Podľa mňa by mal plat lekára predstavovať trojnásobok priemerného platu v národnom hospodárstve, teda asi tridsaťtisíc korún mesačne. Ak smerujeme do EÚ, aj naše platy by sa mali približovať platom v únii, teda v porovnaní s ohodnotením iných profesií," hovorí MUDr. Richard Raši, pracovník Kliniky úrazovej chirugie Fakultnej nemocnice v Košiciach, ktorý si myslí, že zvýšenie miezd je síce argumentom pre odstránenie korupcie v rezorte, no rozhodne ju v tejto podobne neodstráni.
"Neviem, kto navrhoval novú platovku, možno to ani nebol zdravotník. Pretože šestnásťtisíc korún v hrubom v žiadnom prípade nedoceňuje zodpovednosť za ľudské zdravie a život, navyše ak ide o hrubý príjem zaťažený ešte daňami a odvodmi. Ťažko povedať, ako by mala vyzerať prijateľná suma. No obávam sa, že žijeme v štáte, ktorý nedokáže oceniť prácu tých, ktorí sa starajú o zdravie a výchovu národa, teda zdravotníkov a učiteľov a preto sa podľa všetkého ani v budúcnosti nemáme na čo tešiť," konštatuje MUDr. Beáta Bodnárová zo Záchrannej služby Košice. Ani ona si nemyslí, že sa tým odstráni korupcia v zdravotníctve, lebo tá podľa nej neleží iba na pleciach lekárov - je predovšetkým v administratíve a všade tam, kde sa uzatvárajú rôzne zmluvy.
"Je mi jasné, že sa nemôžeme porovnávať s ostatnými európskymi krajinami, ale faktom je, že navrhovaná tarifa zďaleka neocení prácu lekára. Priemer šestnásťtisícpäťsto hrubého nemôže uspokojiť potreby a nároky lekárov a ani odstrániť korupciu v zdravotníctve," myslí si MUDr. Kamila Ilgová, primárka novorodeneckého odelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou. No ako dodáva, každá koruna navyše poteší.
"Je to stále málo, veď to len zohľadňuje infláciu za posledné štyri roky. Myslím si, že platový základ u lekára by mal predstavovať asi tak dvojnásobok," tvrdí MUDr. Albert Hermely, pracovník oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny FN L. Pasteura a šéf miestnej základnej organizácie Lekárskeho odborového zväzu. Podobný názor má aj MUDr. Dušan Frič, podľa ktorého je ale aj tridsaťtisíc hrubého ešte vždy nezodpovedajúca mzda.
"Keď chceme ísť do Európskej únie, mali by sme uplatňovať podobné koeficienty odvodené od priemerného platu v krajine. Nemusíme sa porovnávať so štátmi ako je Anglicko, Dánsko či Nórsko, vezmime do úvahy len Grécko alebo Portugalsko - aj tam sú koeficienty platov u lekárov podstatne vyššie ako u nás. Už i v Českej republike a Maďarsku je to rozdielne - platy sú tam rádovo o niekoľko tisíc vyššie, dokonca aj poľskí lekári dostávajú viac... Kým ceny tovarov sa už snažíme prispôsobovať cenám okolitých krajín, hodnota práce je u nás stále podhodnotená. Keď sa ale európskemu uceňovaniu snažia priblížiť bankári či manažéri, prečo by sa nemohli i zdravotníci?! Myslím si, že aj 30 tisíc korún hrubého je nízky plat pre odborníka, taký by mohol byť azda nástupný plat lekára. Veď kolega vo Francúzsku s mojími skúsenosťami zarába mesačne sto-stodvadsaťtisíc frankov," zdôrazňuje MUDr. Frič, primár I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FNsP.
A bodka na záver?
"Do zamestnania som nastúpil som pred piatimi mesiacmi. Pracujem na polovičný úväzok a môj čistý mesačný príjem predstavuje 3 200 hrubého, keďže ešte nemám atestáciu a nemôžem robiť nočné služby. Kolega pracujúci na celý úväzok zarába šesťtisíc korún... Poznáte ešte niekoho, kto by pracoval za takúto mzdu v tak náročných podmienkach okrem lekárov?!" pýta sa MUDr. Rastislav Héjj z urologickej kliniky FNsP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.