Dnes má troch stabilných členov a niekoľko čakateľov na členstvo. Nedávno sa predstavili na doskách divadla Thália a ich predstavenie Meč a závoj sa stretlo s veľkým ohlasom.
"Celé predstavenie bolo spoluprácou troch skupín, a to KŠS Runa, tanečnej skupiny Elendor a hudobnej skupiny Med. Popri tónoch keltskej a stredovekej hudby odznela aj bretónska poézia a básne z našej vlastnej tvorby. Zaujímavým oživením určite boli orientálne tanečnice, ktoré okrem exotických brušných tancov predviedli aj tzv. skákavé tance, čiže tance na tradičnú írsku hudbu. Takisto sme zahrali niekoľko scénok, napríklad drámu o Rolandovi Chrabrom," povedali nám členovia Runy a samozrejme pokračovali aj ďalej.
"Venujeme sa obdobiu slovanskému, vikingskému a rannej gotike. To znamená od toho 8. storočia do konca 13. a začiatku 14.storočia. Podľa toho používame aj zbrane -palice, kyjaky a kované zbrane - meče, dýky, sekery...
Zbraň musí vyjadrovať duch doby. No a kostýmy si väčšinou vyrábame sami z kože, kožušiny, z látok, ktoré najviac pripomínajú danú dobu - zamat, ľan, hodváb..."
Vy ale nie ste len šermiarskym spolkom, venujete sa aj divadlu.
"Snažíme sa mať divadelné spracovanie na rovnakej úrovni ako šerm. Nestačí len vedieť držať meč a hrať sa na rytiera. Jedno sa prelína s druhým. Keď niekto umiera, musí umierať, pri sekaní musí byť náprah. Smrť je smrťou a život životom."
Historickému šermu sa venujú najmä chlapci. Ale aké to je, byť ženou medzi šermiarmi, sme sa opýtali Slávky - členky Runy: "Poviem pravdu, nie sú ku mne milí a správajú sa ku mne ako k chlapcovi. Nie sú v tom žiadne rozdiely. No s dievčatami sa počíta viac na divadlo ako na šerm. Ten len skôr ukážkovo."
Čo na to mužská časť skupiny?
"Dievčatá ovládajú najmä ľahké zbrane ako palica, kord alebo rapír. Hlavne v palici dokážu byť šikovnejšie ako chlapci. Šerm s mečom dievčatá nerobia už len preto, že v stredoveku to bol hriech. Keď mala žena meč, bola popravená."
Takže ženy nemôžu ani dnes šermovať mečom?
"Naše dievčatá budú bojovať mečom, lebo chcú. Dá sa to využiť v paródii, kde žena hrá muža alebo kde pôsobí ako nejaký výsmech. Môže tam ukázať aká je šikovná. No v dráme nemôže len tak zdvihnúť meč."
Aká vlastne bola tá doba rytierov?
"Nebola vôbec romantická. Každý si myslí, že rytieri boli nejakí "gentlemani". V skutočnosti rytier vždy urobil to, čo chcel. Vyplývalo to z jeho postavenia. Boli aj svetlé výnimky, no rytieri by sa vlastne dali prirovnať k dnešným výpalníkom."
Foto: 3-užív.ťahák/bittnerová/Runa/foto9
Text k foto: Nuž čujte a hľaďte na vek dávno zašlý
Autor: Lucia Bittnerová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.