obrovský význam a hodnotu tejto navšestrannejšej suroviny pre náš život, zvlášť jej hodnoty ako pitnej vody. Až 97 percent vody na Zemi tvoria oceány a tri percentá sladká vody, ktorá je hlavným zdrojom zásobovania ľudí. Z celkového množstva vody vyskytujúcej sa na Zemi je však na tento účel používaných len 0, 3 percenta. Využitie vody je rôznorodé. Ako hlavné ostáva použitie na individuálne, kolektívne, priemyselné, poľnohospodárske a urbanistické účely. Priemerná spotreba vody v Európe sa pritom odhaduje približne na 150 litrov na osobu na deň. Kvalitu pitnej vody v SR upravuje od júla roku 1998 novelizovaná Slovenská technická norma 757111 Pitná voda, ktorá definuje pitnú vodu ako zdravotne bezchybnú. Preto musí byť pred distribúciou do vodovodnej siete upravovaná a dezinfikovaná. Úroveň zásobovania obyvateľstva pitnou vodou predstavuje jedno z najvýznamnejších opatrení na ochranu zdravia ľudí a charakterizuje životnú úroveň krajiny.
Podiel obyvateľov hromadne zásobovaných pitnou vodou, t.j. verejnými vodovodmi naznačuje v posledných piatich rokoch narastajúci trend. V okrese Spišská Nová Ves bolo v roku 2000 zásobovaných vodou z verejných vodovodov 79, 14 percent obyvateľov, čo je o 0, 29 percent viac ako v roku 1999 a v okrese Gelnica 63, 32 percent obyvateľov, čo predstavuje nárast o 3, 94 percent.
Znehodnotená, znečistená a hygienickým normám nevyhovujúca voda môže byť zdrojom takých závažných ochorení, akými sú vírusová hepatitída typu A, hnačkové infekčné a parazitárne ochorenia. Pri nadmernom obsahu dusičnanov vo vode môže vzniknúť dojčenská dusičnanová methemoglobinémia, čo je zvlášť nebezpečné pre prípravu kojeneckej výživy u nedojčených detí do troch mesiacov života. Najvyššia medzná hodnota dusičnanov je stanovená pre dojčatá na 15 mg/ l. K takýmto mikrobiologickým, chemickým alebo toxickým kontamináciám dochádza najčastejšie izolovaným vypúšťaním odpadov alebo rozsiahlym znečistením, či už priemyselným, poľnohospodárskym alebo urbanistickým.
Štátny zdravotný dozor nad kvalitou vody v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica vykonáva Štátny zdravotný ústav v Spišskej Novej Vsi. Pravidelná kontrola sa vykonáva v týždenných intervaloch s odberovým miestom na ŠZÚ a v mesačných intervaloch v meste Spišská Nová Ves zo siedmich odberových miest a v meste Gelnica z piatich. Okrem toho sa podľa slov MUDR. Petra Mišendu zo Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Nove Vsi analyzujú vzorky 2 až 4 krát ročne z mimo mestských zdrojov z každého vodovodu oboch okresov. V súlade s platnými predpismi kontrolujú kvalitu pitnej vody aj jej výrobcovia prevádzkovatelia vodovodov štátne podniky vodární a kanalizácií a obecné úrady. Pri príležitosti Svetového dňa vody vykoná Štátny zdravotný ústav pre záujemcov v dnešný deň bezplatný rozbor pitnej vody z individuálnych zdrojov, t. j. studní nasledovného rozsahu kompletný biologický rozbor, z mikrobiologických ukazovateľov prítomnosť koliformných a termotolerantných koliformných baktérií a z chemického hľadiska obsah dusičnanov a dusitanov a iné ďalšie iné ukazovatele. Vodu je potrebné odobrať v množstve 1 litra do čistej, sklenenej a dobre opláchnutej uzatvárateľnej fľaše. Na tieto účely nesmie byť použitá fľaša od rozpúšťadiel a ropných látok, ako je olej, benzín a pod. Pri oplachovaní treba dôkladne odstrániť zvyšky saponátu a označiť ju menom, priezviskom a adresou odberateľa a miestom zdroja vody, vysvetľuje P. Mišenda. Vodu je možné priniesť dnes od 7. do 14. hodiny na Štátny zdravotný ústav na Mickiewiczovej ulici č. 6. Výsledky rozboru budú zaslané odberateľom poštou do troch týždňov.
A ako chrániť seba i životné prostredie? Zdroje by sme mali chrániť pred ich znečistením a zhenodnotením. Piť vodu len z overených zdrojov a nepodceňovať hygienické zásady umývania rúk pred prípravou a konzumáciou jedál, ale ani celkovú hygienu. Nie menej dôležitým mementom je neplytvať pitnou vodou, pretože aj jej zdroje sú značne obmedzené. Cenu vody objavíš len vtedy, keď vyschnú studne, hovorí staré škótske príslovie.
Autor: pm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.