sa, že to bude mať zlý dopad na životné prostredie v našom okolí, posťažovala sa nám skupina obyvateľov z časti Hôrka v Margecanoch. Dôvodom na nespokojnosť je úmysel ich budúceho suseda, ktorý si chce na Hôrke vybudovať nový rodinný dom a kanalizáciu plánuje vyriešiť žumpou. Tá by mala byť umiestnená na najvyššom bode obývanej časti. Priamo pod ňou sú súkromné záhrady a päť používaných studní s pitnou vodou. Ich majitelia poukazujú na to, že jej vybudovanie by znamenalo nebezpečenstvo nielen pre nich, ale aj pre celú obec. Žumpa by vraj bola len 15 metrov od hlavného verejného vodovodu pre Margecany.
V snahe zabrániť potenciálnemu nebezpečenstvu sa pustili do boja s úradmi, no teraz majú pocit, že ide len o boj s veternými mlynmi. V januári sme spísali petíciu proti zriadeniu žumpy. Podpísalo sa pod ňu šestnásť ľudí, ktorých sa problém dotýka. Obrátili sme sa aj na obecné zastupiteľstvo, ktoré zaviazalo starostu, aby požiadal okresný úrad o revíziu stavebného povolenia. On tak síce urobil, no odpoveď z okresného úradu nás nemilo prekvapila. List s podpismi vraj nespĺňal náležitosti petície, a tak sa ním vôbec nezaoberali, vysvetlil nám jeden zo sťažovateľov, ktorý však nechce byť menovaný. Proti budúcim susedom vraj nikto z nich nič nemá. Vadí im jedine žumpa.
Podľa vedúceho odboru životného prostredia Okresného úradu v Gelnici Ing. Milana Turzáka je táto záležitosť v súlade s platnými zákonmi. Keďže najbližšia kanalizácia je od pozemku vzdialená zhruba 150 metrov a kanalizačná prípojka môže byť dovolená len ak má menej ako 50 m, staviteľ zvolil jediné vhodné riešenie. Obyvatelia sa vraj ohrozenia nemusia obávať. Žumpa musí byť uzavretá a nepriepustná a jej majitelia sú povinní ju vyprázdňovať. Preto je takmer vylúčené, aby niečo z jej obsahu preniklo do okolia. Nebezpečenstvo vraj v žiadnom prípade nehrozí ani verejnému vodovodu. Podobne situáciu vníma aj štátna okresná hygienička MUDr. Elena Gajdošová. Zákon hovorí, že žumpa má byť uzavretá, vodotesná nádoba, čím sa teda vylučuje vplyv na zdravie ľudí alebo na životné prostredie. Treba však vziať do úvahy viacero okolností. My sme túto záležitosť dopredu neposudzovali, pretože ide o súkromnú budovu. Takúto povinnosť máme len v prípade ak ide o objekt na verejné účely, vysvetlila MUDr. Gajdošová.
Margecanci takéto argumenty síce akceptujú, no poukazujú na fakt, že žumpa môže byť ako nová bezpečná, no či tak bude aj o niekoľko rokov, to sa nedá povedať. Kto to overí aj po pätnástich rokoch? Pýtajú sa rozhorčení ľudia. Preto sa opäť obrátili na obecný úrad, ktorý na základe ich žiadosti napadol už právoplatné povolenie. Tak sa spor dostal až do mimoodvolacieho konania na Krajský úrad v Košiciach. Chceme dosiahnuť, aby staviteľ, ak už žumpu chce, umiestnil ju na druhý koniec pozemku. Tam nebude priamo nad studňami, povedal starosta Margecian Ing. Imrich Mitrík.
O celom spore teda rozhodne krajský úrad. Podľa vedúcej oddelenia stavebného poriadku na odbore životného prostredia JUDr. Zuzany Hudákovej je na spore zaujímavý fakt, že obecný úrad najskôr bez problémov súhlasil s umiestnením stavby. Konať začal až na základe sťažností občanov. Krajský úrad teraz preskúma všetky okolnosti a preverí, či by žumpa skutočne zasiahla do ochranného pásma studní. Podľa zákona má na to tridsaťdňovú lehotu, ktorá vyprší 6.apríla. Ak zistí porušenie zákona, môže napadnuté rozhodnutie zrušiť a vec vrátiť na opätovné konanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.