vyjadril k privatizácii štátnych podnikov. Vyslovil podozrenie, či pri privatizácii strategických firiem nejde o nejaký scenár, respektíve úmysel, dostať tieto podniky do zlého ekonomického stavu. Podotkol, že pokiaľ by to na ňom záležalo, on by strategické podniky neprivatizoval.
"Veci, ktoré sa dejú okolo privatizácie, sú také isté ako boli do roku 1998," povedal. "Jediný rozdiel je v tom, že sa používajú prefíkanejšie metódy. Provízie a veci týkajúce sa privatizácie idú inými prameňmi, kanálmi. Ten, kto kupuje je povinný kúpiť nedobytné pohľadávky. Zaplatí za ne a tie peniaze končia vo všelijakých pokladniciach," pripomenul.
Zároveň dodal, že požiadal premiéra Dzurindu o osobné stretnutie, na ktorom mu chce povedať, že: "nikdy nebudeme súhlasiť s privatizáciou 49 percent SPP priamym predajom". Podľa neho ide o provízie, o to, predať tento majetok, a potom ho použiť možno na jednorazové navýšenie sociálnej situácie ľudí. Podľa Fica to bude "najväčšia tragédia použitia finančných prostriedkov".
Podľa neho na privatizáciu strategických podnikov je potrebná široká politická dohoda. Uvedomuje si, že do SPP aj do Imuny je dobré, ak príde nejaký podiel zahraničného kapitálu, ktorý tam vnesie nové formy riadenia, či kontrolné mechanizmy. "Ale nechápem prečo by sme sa mali púšťať cestou rozpredaja tohto majetku. Toto je tisícročná záležitosť. Vlastnícke vzťahy sa menia raz za tisíc rokov," dodal.
V tejto súvislosti uviedol, že ak nebude záujem vlády rokovať s opozíciou o prioritách tejto krajiny a o potrebách ich naplnenia , dovtedy nemá žiaden význam hovoriť o privatizácii.
"Financial Times napísali v úvodníku o SPP jednu pravdivú vetu. Západné spoločnosti začali krvilačný boj o chrbticu Európy. Tou je SPP. My máme chrbticu Európy, ktorá môže prinášať 70 miliárd ročne do rozpočtu, ak sa napojí Jamalská vetva a my ideme predať 49 percent,"povedal.
Dodal, že ak premiér na list nezareaguje, "zbytočne nás bude nútiť k rôznym aktivitám, ktoré môžu možno aj spochybňovať kroky súčasnej vlády".
Ak by s nimi nechcel rokovať premiér, budú hľadať iných zainteresovaných na tomto biznise, aby vysvetlili v čom sú výhody a aké bude ďalšie použitie získaných finančných prostriedkov.
"Nech táto vláda pokojne privatizuje SPP. Ale nech to robí cez kapitálový trh v Londýne, Nemecku, kdekoľvek. Nech tam umiestnia akcie a nech to kúpi niekto bez provízií. Za cenu stanovú trhom s tým, že ak tam vstúpi s desiatimi -jedenástimi percentami zahraničný investor, o tri - štyri roky, môžu byť akcie SPP podstatne drahšie. Potom sa znovu môže predať päť, či desať percent. Ale zabezpečme nech má štát stále k dispozícii 70 - 80 percent tohto podniku, pretože ide o chrbticu Európy," uviedol k privatizácii strategických podnikov poslanec NR SR a predseda SMER-u Róbert Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.