aj bozkávanie. Na druhej strane si vyslúžil aj hanlivé "označenie", pretože Judáš ho použil na znak zrady a za tridsať strieborných označil Ježiša za nepriateľa svojím bozkom. Išlo zrejme o prvý príklad i prípad bozku smrti.
Bozkávanie na ústa sa objavilo pred dvetisíc rokmi v Starom Ríme, kedy manželia bozkali svoje manželky na pery po návrate z práce, zisťujúc tak to, či v priebehu dňa nepili. U Rimanov sa tento "akt" natoľko zaužíval, že došlo k epidémii ochorenia pier, a preto prinútili cisára Tibéria na vydanie zákazu bozkávania. Francúzsky jazýčkový bozk sa objavil v dedine Pays de Mont ako náhrada sexu, pretože miestna populácia sa odrazu priveľmi rozrástla. Eskimáci si namiesto bozku trú nosy. Niečo podobné robia aj v Novej Guinei, Novom Zélande, Malajzii i Borneu. Na ostrovoch Tichého oceánu vymysleli vdychovanie dychu do úst toho druhého. Nebozkávajú sa iba ľudia, ale aj klokany, polárne medvede - dokonca i košické holuby. Šimpanzy sú o krok vpred s uznávaním iba tzv. francúzskeho bozku, myší samci olizujú papuľky samíc, slony si obtierajú navzájom choboty...
Nie je ani v tejto, dodajme, že najpopulárnejšej činnosti všetko jednoznačné či zhodné. V roku 1909 vznikla v USA Prvá liga proti bozkávaniu. Jej členovia a prívrženci považovali bozk za nezdravý "počin" a rozhodli sa proti nemu bojovať.
Autor: jn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.