dôkazom je Kongamato, Namibijský drak a v neposlednom rade tiež záhadný tvor s podivným názvom Mokele mbembe.
Prvé informácie o tom, že niekto videl tohto záhadného tvora boli publikované v oku 1776 v knihe abého Lievaina Bonaventury Proyarta z francúzskych misií. Ak si prečítame tieto zápisky, stretneme sa s podivným tvorom a nájdeme v pralese aj jeho stopy s veľkými pazúrmi. V Gabunskej oblasti toto zviera domorodci nazývajú jago-nini či amali.
Je viac než pravdepodobné, že Mokele mbembe nie je úzko viazaný iba na jednu oblasť, pretože ho už videli v bažinatej oblasti Likouala v dnešnej Republike Kongo, v Gabune, v Kamerune, ďalej sa vraj vyskytuje v Stredoafrickej republike. Tam ho nazývajú diba, songo, bandigui, ngakula-ngu alebo guaneru. Mokele mbembe dosahuje veľkosť cca 12 metrov, má sivú farbu, dlhý ohybný krk, nad nozdrami veľký roh, tlamu s jedným zubom a dlhý chvost. Domorodci sa obávajú vyplávať v člnoch na jazero Telle, pretože Mokele mbembe obývajúci tieto kraje, vraj člny potápa. Telá však prenecháva krokodílom a iným večne hladným beštiám. Je totiž prísnym vegetariánom, jedna liana s bielymi kvetmi, vraj na jeho menu hrá prím. Nemenšou záhadou je nález stavca, vek ktorého bol metódou C-14 určený na 5600 a pri druhom pokuse na 9600 rokov, čo je doba ľudí a nie dinosaurov.
Mokele mbembe zďaleka najviac totiž pripomína vymretú skupinu tzv. sauropodných dinosaurov, ktorí sa tam preháňali v druhohorách a boli jednou z najúspešnejších typov týchto obrovitých tvorov. Nie je bez zaujímavosti, že na Zemi žili počas 120 miliónov rokov, a podľa posledných nálezov z Južnej Ameriky prežili ešte do treťohôr.
Mokele mbembe vraj žije v dierach pod vodou a deň trávi hľadaním potravy. Dažďový prales v nížinách síce v čase treťohôr zasahoval ďalej na sever, avšak životné podmienky sa od tých čias zmenili iba veľmi málo, a tak nie je vylúčené, že máme do činenia s prežívajúcim sauropodným dinosaurom.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.