dostatok finančných zdrojov. A to predovšetkým zo strany štátu. Keby si štát plnil svoje základné povinnosti a platil by za svojich poistencov v takej výške, v akej by mal, tak finančný deficit v zdravotníctve by určite nebol taký, aký je," vyjadril svoj názor na úvahy o zlučovaní existujúcich zdravotných poisťovní na Slovensku riaditeľ Chemickej zdravotnej poisťovne (CHZP) Apollo v Michalovciach Pavol Leto.
O tom, akú dôležitosť CHZP Apollo pripisuje tomuto vyhláseniu ministra zdravotníctva svedčí skutočnosť, že pri preventívnych vyšetreniach svojich poistencov v prešovskom OZKN usporiadali sociologický prieskum. "Predbežne vychádza, že 80 percent našich poistencov sa chce slobodne rozhodovať vo výbere zdravotnej poisťovne," znela odpoveď P. Leta, ktorý dodal, že panuje veľká nespokojnosť s týmto vyjadrením ministra nielen medzi pracovníkmi zdravotných poisťovní, ale aj medzi lekármi. "Lekári chcú mať pluralitu a súťaživosť medzi zdravotnými poisťovňami," podotkol P. Leto a pokračoval: "Pred tromi týždňami som sa zúčastnil medzinárodného kongresu v Prahe s problematikou zdravotných poisťovní. Vystúpili tam zástupcovia Nemeckého združenia zamestnávateľských poisťovní, zástupcovia poisťovní zo Švajčiarska. Z nich vyplynulo, že v Európe je to úplne iné. Odsudzovali postup, ktorý sa pripravuje na Slovensku. Pritom v rámci našich snáh o vstup do Európskej únie je treba pripraviť aj legislatívne podmienky v slobode a súťaživosti zdravotných poisťovní."
Lenže vyjadrenia ministra zdravotníctva R. Kováča boli reakciou na podfinancovanie rezortu, čomu neodpomohlo ani nedávne zvýšenie odvodov z 13,7 na 14 percent do zdravotných poisťovní. Dokonca zazneli hlasy o potrebe previerky hospodárenia zdravotných poisťovní, pretože po tomto opatrení zdravotnícke zariadenia dostávajú od nich ešte menej finančných prostriedkov, než tomu bolo doteraz. Zvýšenie výberu poistného v michalovskej pobočke CHZP Apollo činí len okolo 900 tisíc korún. "Ak to posudzujem ako riaditeľ, tak môžem povedať, že toto zvýšenie výberu poistného výrazne nepomôže zlepšiť financovanie nemocníc. Za to, že ten systém funguje tak ako funguje, vlastne môžeme všetci. To sú systémové chyby, ktoré treba odstraňovať a určite aj nemocnice by potom boli v inom svetle, pretože sú závislé od platieb zdravotných poisťovní. Zdravotné poisťovne sú zasa závislé od výberu poistného. A viete, aký je výber poistného na východnom Slovensku, kde je miera nezamestnanosti vysoká a sú tu aj nižšie priemerné mzdy," argumentoval P. Leto.
Na úspešnosť výberu poistného sa CHZP Apollo nemôže sťažovať ani na východe Slovenska, kde tvorí 97 percent, pretože u nej sú poistené ekonomicky najsilnejšie priemyselné subjekty. Takže zástupcovia Apolla môžu hovoriť o vcelku slušnom výbere poistného. "Ale len pred prerozdelením finančných prostriedkov, ktoré odvádzame na spoločný účet. Z neho sa potom čerpajú pre ostatné zdravotné poisťovne. Pred prerozdelením vyberieme zhruba 640 korún na poistenca, ale po prerozdelení nám zostane len asi 420 korún, takže je to obrovský deficit. Je to ekonomická diskriminácia našich poistencov, ktorí vytvárajú ekonomické hodnoty pre tento štát," reagoval P. Leto.
Lenže nie všetci tí, ktorí v súčasnosti nevytvárajú ekonomické hodnoty, sa na ich tvorbe nepodieľali. Ide predovšetkým o dôchodcov. "Určitá solidarita musí byť. Ale musí mať aj svoje hranice. Lenže ekonomicky aktívny poistenec je diskriminovaný tým, že je postavený na úroveň s tým, ktorý si napríklad úmyselne poškodzuje zdravie alebo nevytvára ekonomické hodnoty. Mnohokrát je ešte aj diskriminovaný odmietnutím vyšetrenia, pretože jeho zdravotná poisťovňa po odvode finančných prostriedkov na prerozdelenie nemá dostatok zdrojov na včasné hradenie platieb alebo ich uhrádza v nižšom rozsahu. S tým nesúhlasím. Solidárnosť pre ľudí, ktorí v minulosti vytvárali ekonomické hodnoty, nech je, pretože aj o nich sa treba postarať. Lenže, bohužiaľ, od roku 1995 je iný systém. Finančné prostriedky, ktoré oni vytvárali na zdravotné poistenie, už neexistujú a musí na nich prispievať táto generácia, ktorá v súčasnosti pracuje. Takže solidárnosť áno, ale do určitej hranice," vyjadril sa Pavol Leto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.