peknom honosnom ráme, pokojne sa na nich spoľahnite. Ale menšie a jednoduchšie rámiky dokáže zhotoviť aj domáci majster. Stačí k tomu minimálne vybavenie dielne a trocha šikovnosti.
Na rámy použijeme drevené lišty, ktoré dostať s rôznym ozdobným profilom v predajniach pre domácich majstrov. Rozhodneme sa pre najvhodnejší podľa našich predstáv a určíme si rozmer rámu. Správne odrezanie rámovej lišty je jeden z najdôležitejších úkonov, preto mu venujme dostatočnú pozornosť. Nezaobídeme sa bez pomôcky na rezanie pod určitým uhlom, nazvanej kosorez. Dá sa kúpiť jednoduchý, zhotovený z troch dosiek spojených do "U", so zárezmi na 90- a 45-stupňový uhol (obr. 1). Jestvujú aj kovové kosorezy s otočnou vodiacou lištou na list píly, ktoré sa dajú nastaviť v rôznych uhloch. Vynikajúcou pomôckou, veľmi presnou, je špeciálna rámová pokosová píla uložená v otočnej konštrukcii, ktorá sama vedie list píly (obr. 2). Je síce dosť drahá, ale pri častejšom používaní sa vyplatí. Využite akúkoľvek z týchto pomôcok, v žiadnom prípade neskúšajte rezať na voľno a spoliehať sa pritom na pevnú ruku.
Na latkách najprv zo spodnej strany vyrežeme poldrážky, do ktorých po zhotovení rámu vložíme sklo a obraz. Môžeme ich vyrezať elektrickou okružnou pílou, alebo ručne pílkou čapovačkou. Pravouhlé rámy sú najbežnejšie, preto budeme najčastejšie využívať 45-stupňový uhol. Ak robíme jednoduchý štvorcový alebo obdĺžnikový rámik, pomocou kosorezu odrežeme potrebné kusy latiek. Rámik zložíme nasucho a skontrolujeme presnosť a pravouhlosť priliehania rohov pomocou trojuholníka. Ak je všetko v poriadku, môžeme rámik zlepiť. Pri lepení treba latky v rohoch pevne pritlačiť až do zaschnutia lepidla. Je viacero spôsobov, ako zabezpečiť stabilný tlak - jeden z nich je pomocou povrázka, z ktorého urobíme po obvode rámu slučku. Rám najprv položíme na rovnú podložku, aby sa pri schnutí lepidla nedefomroval. Pod povrázok vložíme osem hranolčekov, ktoré posúvame smerom k rohom (obr. 3). Povrázok sa napne a vytvorí dostatočný tlak. Podobný spôsob spočíva v drevených rožkoch v tvare "L", ktoré položíme na rohy rámu z vonkajšej strany (obr. 4). Opäť použijeme povrázok na stiahnutie. Veľmi presne možno rám zlepiť aj pomocou "tlačidla", ktoré si zhotovíme na drevenej podložke. Pribijeme na ňu štyri kúsky laty - dva v pravom uhle kolmo na seba, ďalšie dva trochu vychýlené. K nim odrežeme dva kliny, ktoré priklepnutím kladivom pritlačia zlepené latky rámu (obr. 5). Existujú aj špeciálne rohové zvierky, ktoré sa vyplatia, ak chceme rámiky vyrábať vo väčšom množstve.
Po zaschnutí lepidla ostáva spojenie krehké, ľahko by sa mohli jednotlivé spoje rozlepiť. Osvedčený spôsob fixácie je šikmý zárez z vonkajšej strany rohu, doň natesno vlepíme kúsok preglejky (obr. 6). Po zaschnutí prečnievajúce kúsky odpílime a zabrúsime. Ak sa rozhodneme pre šesťuholníkový alebo osemuholníkový rámik, potrebujeme kosorez s príslušným nastavením uhla. Pri šesťuholníkovom rámiku režeme lišty pod 60-stupňovým uhlom, pri osemuholníku je uhol rezania 67,5 stupňa. Pri takýchto rámikoch však bude lepenie náročnejšie a zdĺhavejšie.
Po získaní skúseností s malými rámikmi si môžete trúfnuť aj na väčšie, so zložitejším profilom. Najprv si v potrebnej dĺžke pripravíme rámovinu. Získame ju zlepením rozličných latiek a líšt. Základ tvorí lata, na ktorú postupne nalepujeme menšie latky so štvorcovým aj obdĺžnikovým prierezom, ako aj rôzne profilované lišty. Rámovinu môžeme tvoriť vzostupným (obr. 7a) alebo zostupným (obr. 7b) spôsobom. Ako základňu použijeme plochú latu širokú asi 5 cm, hrubú 1 - 1,5 cm. Na ňu prilepíme ozdobnú lištu tak, aby asi o pol cm prečnievala, vytvorí sa nám poldrážka a táto lišta bude tvoriť vnútorný okraj rámu. Ďalej postupujeme stupňovite striedaním rôznych profilov, podľa toho, aké lišty sa nám podarí zohnať. Na obr. 8 vidíme jeden zo spôsobov. Hotový rám prebrúsime jemným brúsnym papierom a natrieme krycou farbou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.