Pôvod: Pochádza z tropických pralesov Južnej Ameriky.
Opis: Patrí do čeľade áronovitých (Araceae). Je to trvácna bylina s tmavozelenými jazykovitými listami, ktoré sú celookrajové, kožovité, dlhé asi 20 cm. Kvetný stvol je zakončený asi 10 cm dlhým zlatožltým šúľkom, obklopeným širokovajcovitým voskovitým tulcom šarlátovočervenej, ružovej, oranžovej, alebo bielej farby. Známe sú kultivary aj so strakatým tulcom. Antúrium je jedna z najkrajších izbových kvetín. Vhodná je na výsadbu kvetinových okien, vitrín, izbových skleníčkov a epifytných skríň. Rezané súkvetie môžeme použiť na viazanie. Je veľmi trváce. Kvety vydržia vo váze až tri týždne.
Pestovanie: Rastlinu postavíme na miesto, ktoré je chránené pred priamym slnečným žiarením. Trvalé a intenzívne tienenie nepriaznivo vplýva na tvorbu a vývin kvetenstva. Antúrium je teplomilná rastlina. V letných mesiacoch jej vyhovuje teplota 22 - 25 stupňov C. Prezimuje pri 18 - 22 stupňov C. Zalievame výdatne a pravidelne. Substrát pred ďalšou zálievkou necháme mierne obschnúť. Nesmie byť trvale zabahnený. Rastlina má vysoké nároky na vzdušnú vlhkosť, ktorú docielime pravidelným striekaním alebo orosovaním listov. V bytoch s ústredným kúrením sa odporúča umiestniť na radiátory odparovače vody. V zime obmedzíme zálievku, úmerne k teplote v miestnosti. Rastlinu chránime pred prievanom. Od marca do októbra prihnojujeme každé dva týždne 0,2 perc. roztokom Harmavitu alebo roztokom OBM, ktorý riedime v pomere 1:100. Pri dodržaní pestovateľských nárokov vydrží antúrium v byte niekoľko rokov.
Rozmnožovanie: Rozmnožujeme ho semenom alebo delením starších rastlín. Najvýhodnejšie je však kúpiť si ho v kvetinárstve.
Presádzanie: Mladé rastliny presádzame každý rok. Staršie jedince stačí presadiť raz za dva roky, vždy po odkvitnutí. Pôvodnú zeminu opatrne spomedzi koreňov vytriasame, poškodené korene odrežeme a rastlinu presadíme vždy o niečo hlbšie, tak aby mala lepšiu stabilitu. Odporúčame dať na dno črepníka trochu piesku alebo štrku, ktorý slúži ako drenáž a zabraňuje zabahneniu a kysnutiu substrátu. Po zakorenení rastlinu polievame menej, umiestnime ju na teplejšie miesto a chránime pred priamym slnkom.
Zemina: Zmes hrubej rašeliny, listovky, kompostu, piesku a drevného uhlia v pomere 2:1:1:1:1/2. Možno pridať aj kúsky na drobno rozsekaného rašeliníka alebo molitanu.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.