poslanci a návrh neodsúhlasili. A to napriek tomu, že 50 percent nákladov malo ísť zo štátnej kasy formou dotácie, 30 percent zdrojov sa malo získať vo forme výhodného úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a z miestnej kasy malo ísť len 20 percent. Poslanci však vyslyšali hlas ľudu, teda tých vlastníkov bytov, ktorých by sa výstavba nových bytov dotkla a ktorí proti tomuto zámeru protestovali. Argumentovali zahustením lokality, ale najmä obavami, že by sa do týchto bytov mohli nasťahovať sociálne neprispôsobiví občania.
"Odzneli argumenty za aj proti. Od starostu sme ale nič nové nedozvedeli, takže nebol dôvod na zmenu rozhodnutia. Návrh na výstavbu bytov neprešiel, byty sa definitívne stavať nebudú," informoval nás včera poslanec miestneho zastupiteľstva Rudolf Reštei. Proti výstavbe v inej lokalite by podľa neho neboli námietky. Najschodnejšou cestou sa mu zdá byť výstavba bytov v areáli SOU, to však predpokladá súhlas zriaďovateľa, teda ministerstva hospodárstva a ak by došlo k dohode o odpredaji pozemku, tak aj súhlas ministerstva financií. "Zatiaľ miestny úrad poslal list riaditeľovi SOU, v ktorom ho o návrhu informoval. Po počiatočnom otáľaní pripustil takúto možnosť s tým, že nejaké byty by dostalo aj SOU. Táto cesta sa mi zdá byť najschodnejšou. Tohto roku však v Šaci výstavba určite nezačne," uzavrel R. Reštei.
Na rozdiel od neho sa starosta MČ Košice-Šaca Július Kontúr nádeje na nové byty pre mladé rodiny v tejto lokalite nevzdáva. Výstavbu v areáli SOU nepovažuje za možnú, podľa neho jedinou alternatívnou je Železiarenská. Na margo včerajšieho zastupiteľstva vyhlásil: "Pre mladé rodiny a budúcu generáciu to skončilo zle. Niektorí poslanci, myslím tým tých deväť, ktorí sa zdržali hlasovania, neuniesli váhu svojej zodpovednosti. Vážim si tých, čo boli za aj proti, nemať však názor na takúto vec, ak bol niekto volený občanmi, ktorých má zastupovať, to je obyčajný alibizmus."
Za návrh hlasovalo 9 poslancov, proti ako vždy bolo 6. Starosta to nevzdáva a dúfa, že poslanci, ktorí boli za, budú iniciovať možno aj na základe petície občanov zvolanie nového mimoriadneho zastupiteľstva, na ktorom by sa opäť táto otázka nastolila. Na otázku, aká je pravdepodobnosť, že by neskončilo s takým istým výsledkom, odpovedal: "Z tých, čo sa zdržali, ešte deň predtým za na miestnej rade hlasovali traja. Ak by oni potvrdili názor, ktorí prezentovali na rade, a získal by sa hlas ešte ďalšieho poslanca, ktorý sa zdržal, návrh by prešiel. Bola by to najrýchlejšia cesta."
Do úvahy prichádza aj ďalšia možnosť. A síce, keby v Šaci vznikla iniciatíva smerujúca k vypísaniu miestneho referenda. Táto cesta by však mohla trvať aj niekoľko mesiacov a to, ako podotkol starosta, by už balík peňazí na tento účel mohol byť rozdelený medzi ostatné mestá a obce, ktoré záujem o výstavbu nových bytov skutočne majú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.