nebankových inštitúcií Nick finance, Móda-Raj a Gold fin-Invest. Oklamaní ľudia založili občianske združenie SOPOZ, ktoré je registrované na ministerstve vnútra a všetky ním podniknuté kroky smerujú k tomu, aby sa zistený majetok skrachovaných nebankových inštitúcií previedol na SOPOZ a následne prerozdelil medzi veriteľov. Podľa doterajších zistení však majetku, ktorý ostal v týchto firmách, je menej ako málo a tak vidina vrátenia podstatnej časti investícií je nereálna.
Šéf združenia Vincent Jasaň (na snímke) predniesol asi dvom stovkám prítomných informáciu o stave vyšetrovania v jednotlivých kauzách. V spoločnosti Nick Finance je 2 200 poškodených, ktorí prišli sumárne o zhruba 420 miliónov korún. "Pýtal som sa dozorujúceho prokurátora, kedy bude vypracovaná obžaloba. Povedal, že do mesiaca. Takúto istú odpoveď som dostal vlani vo februári. Tým, že nebolo obvinenie vznesené včas, umožnil sa prevod majetku z majiteľky na ďalšie osoby," poťažkal si na pomalosť práce orgánov činných v trestnom konaní. "Došlo tu k hromadnému zbedačeniu širokých vrstiev obyvateľstva, s našimi peniazmi podnikali firmy prepojené na mafiu. Ich činnosť, tak ako je to bežné v zahraničí, mala kontrolovať Národná banka Slovenska a ministerstvo financií."
V. Jasaň pripomenul štedrosť a rozhadzovačnosť Dobroslavy K., majiteľky Nick financu, ktorá bohato obdarúvala zamestnancov či rodinných príslušníkov. "Vraj vyhlásila, že ona má dosť peňazí v Spojených arabských emirátoch, že keď ju pustia, ona bude mať z čoho žiť," trpko poznamenal. "Keď štát umožnil udelenie licencie človeku bez vzdelania, mal by sa finančne podieľať aj na odškodnení veriteľov tak, ako v prípade bánk, na sanáciu ktorých vynaložil desiatky miliárd korún. Máme v pláne obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva."
V súvislosti s MódouRaj na stretnutí odznela z úst V. Jasaňa aj zaujímavá informácia. Existujú vraj indície o tom, že Móda-Raj podporovala finančne z peňazí svojich klientov predvolebnú kampaň istej v minulých voľbách vcelku úspešnej politickej strany, takisto koncert Pavarottiho v Košiciach a rekonštrukciu centra Košíc. Informácie tohto druhu má podľa šéfa združenia obsahovať aj anonymný list, ktorý sa stal súčasťou vyšetrovacieho spisu. Po dvojnásobnej zmene prokurátorov a presune agendy sa však kdesi tento list stratil. Súčasná prokurátorka, ako povedal V. Jasaň, ho vo svojom liste uistila, že sa v tejto veci zjedná náprava a list sa vráti do spisu. Podľa šéfa združenia podobné podozrenie je aj pri Nick finance, tam však peniaze mali prúdiť do iného významného politického subjektu. V prípade Módy-Raj, kde sa takisto veritelia sťažujú na pomalosť vyšetrovania, žiadajú zmeniť vyšetrovateľa.
S apelom sa členovia združenia obracajú aj na politické strany, ministerstvá, vládu a zaslali list všetkým politickým klubom v parlamente. Z ani jedného klubu sa však odpovede nedočkali.
Žiadať od štátu peniaze, keď nebankové inštitúcie nepodliehali pod dozor štátu a teda ani vklady ich klientov chránené neboli, je hádzaním hrachu na stenu. Pravdou je, že táto sféra nie je dostatočne legislatívne ošetrená a tak vznikol priestor pre špekulantov, ktorí pripravili ľudí o peniaze. Samozrejme, sú aj vzácne výnimky. Na margo legislatívy však treba poznamenať, že návrh zákona o cenných papieroch, ktorý rozšíri kompetencie Úradu pre finančný trh aj o dozorovanie nad nebankovými subjektami, ako bolo tento týždeň medializované, už prešiel medzirezortným pripomienkovaním. Vypracovalo ho ministerstvo financií, na ťahu je vláda a parlament. Je snaha, aby tento zákon nadobudol účinnosť od prvého januára budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.