ČR, Milan Ftáčnik a Eduard Zeman. Na základe Dohody medzi vládami SR a ČR o uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní, dokladov o vedeckých hodnostiach a tituloch vydávaných v oboch krajinách sa budú v ČR a SR automaticky uznávať tieto doklady a nebudú na to potrebné ďalšie administratívne úkony, ani nostrifikácia. Dohoda bola potrebná vzhľadom na zmeny v školských systémoch oboch krajín od roku 1992, keď vznikla prvá dohoda o uznávaní dokladov, dodal po rokovaní Eduard Zeman. Nová dohoda určuje konkrétne doklady aj konkrétne akademické tituly, čo v predchádzajúcej dohode nebolo.
Ako po stretnutí uviedol český minister školstva, na základe nového školského zákona v ČR môžu študovať cudzinci za rovnakých podmienok, ako českí študenti, čo využívajú hlavne Slováci. V školskom roku 2000/2001 české vysoké školy prijali do prvých ročníkov celkovo asi 2000 Slovákov a k 1. januáru 2001 v ČR študovalo 3542 slovenských študentov. Najväčší záujem zaznamenala Karlova univerzita v Prahe, kde nastúpilo 630 Slovákov, za ňou nasleduje Masarykova univerzita v Brne so 450 slovenskými prvákmi a na treťom mieste je Vysoká ekonomická škola v Prahe, ktorá prijala celkovo 300 slovenských študentov. Minulý rok bol podľa Ftáčnika výnimočný a také množstvo slovenských študentov sa pravdepodobne už tento rok na školy v ČR nedostane.
Slovenský minister školstva informoval, že na slovenských vysokých školách v roku 2001 študovalo 264 českých študentov a najväčší záujem je o Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde študuje 66 Čechov a hneď za ňou nasleduje Právnická fakulta UK s 56 českými študentmi. Pre českých študentov je zaujímavá aj Žilinská univerzita, Vysoká škola múzických umení a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.
Množstvo slovenských študentov po ukončení štúdia zostáva v ČR, ale podľa Ftáčnika sa to nedá regulovať a je potrebné vytvoriť lákavé podmienky doma. Priznal, že na Slovensku vzniká istá obava z "úniku mozgov" nielen do ČR, pretože stále nie je dostatočne príťažlivé pre vysokoškolsky vzdelaných ľudí zostať na Slovensku a využívajú atraktívnejšie zahraničné ponuky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.