Ruská orbitálna stanica Mir včera ráno prestala existovať. Zvyšky 140
Na obežnej dráhe Zeme sa najprv začal proces postupného spomaľovania rýchlosti ruskej orbitálnej stanice Mir. Veliteľ letu Vladimir Soloviov potvrdil, že spojenie so stanicou Mir funguje, zároveň však pripustil, že má obavy, aby na Mire nedošlo k poruche. Ako spresnil, v posledných mesiacoch technici v riadiacom stredisku opakovane zistili, že niektoré vodiče spôsobujú skraty, v dôsledku čoho mohlo dôjsť k nepredvídateľným situáciám. Pred 18 mesiacmi Mir podľa Soloviova zažil "lavínu technických zlyhaní", ktoré ho presvedčili, že 15-ročný Mir, konštruovaný na tri až päť rokov, už morálne doslúžil.
Poslednou rozhodujúcou fázou plánovanej likvidácie Miru v Tichom oceáne bolo tretie pribrzdenie stanice na obežnej dráhe a jej navedenie na klesanie do hustých vrstiev atmosféry, v ktorých napokon zhorela. Do atmosféry vo výške 100 kilometrov prenikol Mir rýchlosťou viac ako 28.500 kilometrov za hodinu, začal horieť a rozpadať sa.
Zmutované pozemské baktérie z Miru, ktoré sú považované za potenciálne nebezpečenstvo pre život na Zemi, by sa na Zem vôbec nemali dostať. Podľa veliteľa letu Vladimira Soloviova boli padajúce trosky Miru vystavené extrémne vysokým teplotám od 1000 až do 5000 stupňov Celzia. Tieto teploty všetky baktérie spoľahlivo zničia.
Posledný manéver spomalenia stanice Mir neprebehol úplne podľa predstáv ruského riadiaceho strediska. Posledné z troch brzdení malo trvať 20 minút, ale skôr, ako riadiace stredisko motory pomocnej nákladnej lode Progress vyplo, bolo spojenie s klesajúcim Mirom prerušené. V tejto súvislosti experti 30 minút pred očakávaným dopadom zvyškov stanice východne od Nového Zélandu nevylúčili, že dlhšia činnosť motorov spôsobí malú zmenu trajektórie a neveľký odklon od predpokladaného miesta dopadu. V ruskom Stredisku riadenia vesmírnych letov v Koroľove pri Moskve posledné minúty stanice Mir na obrích mapách a obrazovkách sledovali desiatky expertov, diplomati akreditovaní v Ruskej federácii, desiatky televíznych štábov a stovky novinárov z celého sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.