'oblafnutom' občanovi, zriedkavejšie aj o zadržaných podvodníkoch. Najnovšie v policajnej sieti uviazol iba 23-ročný Gelničan, ktorý obral štyroch dôverčivých ľudí z východého Slovenska o viac ako 50 tisíc korún.
Daniel E., údajne v spolupráci s ďalšou osobou, uverejňoval v novinách inzeráty, že zaobstará dovoz osobných áut zo zahraničia. Za týmto účelom vylákal od ľudí rôzne finančné obnosy ako zálohu, pričom ani autá ani peniaze dotyční viac nevideli.
Aktivitami Daniela E. sa už dlhšie zaoberali košickí kriminalisti, ktorým sa ho pred niekoľkými dňami podarilo zadržať ho priamo pri čine - vo chvíli keď preberal peniaze od ďalšieho záujemcu o dovoz lacnejšieho auta.
Ako nás informovali na Okresnom úrade vyšetrovania PZ Košice II, vystupovanie Daniela E. sa poškodeným javilo byť spočiatku seriózne - prevzatiu zálohy predchádzal podpis zmluvy pred notárom. Ani tá však nebola pre občanov zárukou, že muž dodrží jej podmienky a zaobstará im zo zahraničia želané autíčko. Tento prípad by mal byť preto výstrahou, že je treba vždy dobre zvážiť, komu poskytnete svoje peniaze. Nikdy viac ich už totiž nemusíte uvidieť.
Žiaľ, napriek desiatkám podobných správ v novinách je obetí podvodníkov stále dosť. Stávajú sa nimi predovšetkým naivní a dôverčiví starší ľudia, ktorých si podvodníci dopredu vytipujú. A väčšina z nich im naletí...
Osvedčené sú najmä dva scénare - podomový predaj rôznych výrobkov, hlavne kuchynského riadu a nečakaná výhra v lotérii. V prvom prípade obchádzajú pofidérni obchodníci slovenské obce a ponúkajú dedinčanom svoj značne predražený tovar. Zárobok z hrncov či panvíc im však nestačí. Dobre si všímajú odkiaľ starkí vyberajú peniaze a potom využijú chvíľku nepozornosti a "tajnú" skrýšu šikovne vybielia...
Ešte premyslenejší je podvod s lotériou, údajne organizovanou Sociálnou a dôchodkovou či Sociálnou a invalidnou poisťovňou. Jej falošný agenti takisto chodia po dedinách a navštevujú rodinné domy, ktorých majiteľom oznamujú skvelú správu - totiž, že vyhrali. Výhry sa pohybujú okolo niekoľkých desiatok či dokonca stovák tisíc korún, ale má to malý háčik. Je potrebné zaplatiť vopred daň z výhry či DPH, jednoducho akýsi preddavok. Pod touto zámienkou vylákajú podvocníci od dôverčivých občanov tisícky korún a potom sa po nich zľahne zem. Aj keď pôsobia slušne a veľmi seriózne, a na prijaté peniaze vystavia dokonca i potvrdenie s pečiatkou, "svojich" peňazí sa už podvedení nedočkajú.
Keďže takýchto prípadov je nemálo, nech sú aspoň poučením pre ostatných. Nikdy neplaťte nikomu nič vopred, obvlášť nie daň z výhry, ktorú ste nedostali. Aby aj vám neostali iba oči pre plač.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.