predpokladaná dĺžka života Rusov dramaticky rozkolísala. Vedci to pripisujú
"Priemerná dĺžka života v 90. rokoch vzrástla, ale momentálne zasa klesá a alkohol tu pravdepodobne zohráva hlavnú úlohu," povedal profesor Martin McKee z Londýnskej školy pre hygienu a tropickú medicínu.
Priemerná dĺžka života Rusov vždy zaostávala za ich európskymi susedmi, ale vo veci nastal dramatický zvrat v roku 1985 po tom, čo bývalý sovietsky vodca Michail Gorbačov zaviedol kampaň proti alkoholu. Priemerná dĺžka života Rusov potom stúpala až do roku 1988, keď začala prudko klesať až do roku 1994. Uprostred 90. rokov začali hodnoty opäť stúpať a v roku 1998 zaznamenali vedci opätovný pokles.
Štatistiky z roku 1999 dokazujú, že ruskí muži sa dožívajú priemerne 60 a ženy 72 rokov. Európsky štandard pre mužov je 74 a pre ženy až 81 rokov.
V správe pre medicínsky časopis Lancet McKee a Vladimir Školnikov z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre demografický výskum porovnávali pohyblivé trendy v dĺžke života s príčinami smrti za rovnaké obdobie. Zistili, že nárast hodnoty priemernej dĺžky života v rokoch 1994 - 1998 korešponduje s poklesom úmrtí zapríčinených otravou alkoholom a ďalšími príčinami súvisiacimi s "ohnivou vodou", ako aj poklesom počtu samovrážd a vrážd.
"Dĺžku života Rusov najviac ovplyvňuje alkohol," konštatovali vedci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.