Národnej rady SR, rezort vnútra vypracoval zákon na základe ktorého sa majú konštituovať vyššie územné celky (VÚC) a ich samospráva. Návrh pracujúci s dvoma variantmi zakotvuje pre voľby poslancov do zastupiteľstiev VÚC väčšinový volebný systém a viacmandátové volebné obvody. Za poslanca zastupiteľstva VÚC bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najväčší počet platných hlasov vo volebnom obvode.
Jednotlivé zastupiteľstvá VÚC pri variante 12 by mali mať nasledovné počty poslancov: Bratislavský VÚC -31 poslancov, Trnavský -27, Trenčiansky -29, Nitriansky -36, Žilinský -17, Liptovsko-oravsko-turčiansky -20, Pohronský -19, Gemersko-novohradský -13, Spišský -20, Šarišský -18, Košický -20, Zemplínsky -21.
Pri variante 8 VÚC: Bratislavský -31 poslancov, Trnavský -27, Trenčiansky -29, Nitriansky -36, Žilinský -37, Banskobystrický -32, Prešovský - 41, Košický -38.
Politická strana môže na kandidátnej listine uviesť najviac toľko kandidátov, koľko má byť v príslušnom obvode zvolených poslancov zastupiteľstva. Zároveň, ak podáva v jednom volebnom obvode kandidátnu listinu samostatne, nemôže ju v inom volebnom obvode do toho istého zastupiteľstva podať v rámci koalície.
Pri voľbe predsedov VÚC môže politická strana na kandidátnej listine uviesť iba jedného kandidáta a nezávislý kandidát musí predložiť aj petíciu s podpismi 500 voličov VÚC.
Zákon upravuje aj postup politickej strany a kandidáta pri odmietnutí kandidátnej listiny volebnou komisiou VÚC, tak, že sa môže domáhať svojho práva prostredníctvom príslušného krajského súdu. Volebná kampaň sa začína 25 dní pred voľbami a končí sa 48 hodín pred voľbami, keď platí moratórium. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.