Naša, takže sme boli presvedčení o úspechu. Najmä vďaka kvalite ľudského potenciálu. Nie, žeby boli ľudia málo platení, ale dokážu urobiť obrovský kus práce. Už som to kedysi povedal, že nám nejde o milióny v peniazoch, ale o miliónových ľudí," presviedčal nás generálny riaditeľ TV Global Marcel Děkanovský v piatok večer v Jazz klube. Prvé narodeniny Globalu, spoločného vysielania 22 lokálnych televízií, oslavovali tentoraz v komornejšom, takmer rodinnom kruhu. Sviečku na torte sfúkli všetci naraz, pod vedením výkonnej riaditeľky Evy Děkanovskej.
Ľudia zo zákulisia Globalu
Celé osadenstvo káblovej televízie Snina tvoria traja bratia Andrejčíkovci. Vyrábajú denne spravodajstvo z regiónu, ktorý má päť okresov. Prispievajú často aj do cyklických relácií 'Krik', alebo 'Koktail zo spoločnosti'. Vo funkcii kameramana, režiséra, redaktora, ba dokonca herca sa striedajú všetci. Občas vypomôžu aj manželky, najmä v relácii humorných skečov 'Mikrotel'. Skúsenosti z hereckej práce načerpali všetci traja v divadle malých foriem pri vysokoškolských štúdiách v Nitre. Režijne sa na príbehoch podieľa Jaroslav (prvý zľava). Začínal v Humenskej televízii, pre ktorú získal za program 'Postrehy' sošku Zlatého žobráka. Práve on nadchol pre televíziu aj bratov. Druhý v poradí, Ľubomír (prvý zprava) je osvedčeným predstaviteľom policajtov, opilcov a bezdomovcov. Televízii vraj prepadol natoľko, že pri nej musí zaspávať. Najmladší Ján (druhý zprava ), je zas akýmsi nepísaným manažérom súrodeneckého tria.
Michal Masár odchytáva v relácii 'Možno práve vy', chodcov na ulici. "Nápad mi dal Marcel Děkanovský: Povedal, poďme robiť niečo o obyčajných ľuďoch. Obdivujem svojich respondentov, ktorí sa nezľaknú kamery za pätami. A stávajú sa aj veci zvláštne. Napríklad, keď som točil v Senci. Našiel som si dobrého respondenta. Bol veľmi príjemný, až kým z krčmy nevyšiel jeho opitý brat. S tým sa mi už nechcelo rozprávať, lebo viem, že takého je potom ťažké sa striasť. Ako na potvoru sa na nás prilepil. Udiali sa potom veci, ktoré sme museli vystrihnúť," prezradil jeden zo zážitkov bratislavský redaktor Michal Masár.
Vedúci vysielenia Samko Kolár tvrdí, že najviditeľnejší pokrok urobil Global v oblasti spravodajstva. "Nazdávam sa, že sa blížime k tomu, aby sme obsiahli celé Slovensko. Otvorili sme veľa zaujímavých tematických okruhov. Doteraz Slovensko mimo Bratislavy jestvovalo iba vtedy, keď sa tu udiali nejaké katastrofy," povedal Samko Kolár. Dušou dokumentárnych programov je jeho žena Anka Kolárová-Nemogová. Svojej práci vďačí za to, že môže objavovať množstvo zaujímavých a tvorivých ľudí. "Položili sme základy dokumentárnej práce v Globale, objavujú sa veci, ktoré ilustrujú našu základnú filozofiu, čiže spoločné vysielanie kolegov z lokálnych televízií. Mali sme zaujímavé snímky z Moldavy nad Bodvou, Spišskej Novej Vsi, Pezinka, Púchova a ďalších miest. Vyvíja sa to sľubne," pochválila sa Anka Kolárová.
"Výraz upútavka je od slova pútať," s obľubou tvrdí Miroslav Tallo (na snímke s Evou a Marcelom Děkanovskými), ktorý je jednou z tvorivých duší Globalu. Na svedomí mal aj narodeninové obrazové predely. Do Globalu prišiel najprv ako zvukár z Fun radia. "Prišiel som do nového prostredia, síce mediálneho, ale obrazového. Najprv som nemal presnú predstavu o čom je táto televízia. Bolo to tu také horúce, nevychladnuté a nestráviteľné. Robilo sa spočiatku v bojových podmienkach. Som rád, že som tu dostal priestor pre kreativitu a môžem robiť upútavky na filmy a relácie. Keby sme porovnali ich dnešnú kvalitu s tým, čo bolo, je to ako presadnúť z trabanta do opla," smeje sa Miroslav Tallo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.