obsadila na konci druhej svetovej vojny v roku 1945. Ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí s japonským premiérom Joširom Morim vo východoruskom Irkutsku vyhlásil, že Rusko súhlasí s odovzdaním dvoch ostrovov po podpise rusko
Kurilské ostrovy majú vzhľadom na strategickú polohu veľký vojenský význam predovšetkým pre Rusko, pre ktoré znamenajú prístup k Tichému oceánu. Napriek skutočnosti, že Moskva i Tokio ukončili vojnový stav a v roku 1956 obnovili diplomatické vzťahy, do dnešného dňa oficiálne neuzavreli mierovú dohodu. Sovietske jednotky obsadili ostrovy Etorufu, Šikotan, Kunaširi a Habomaiské ostrovy v blízkosti severojaponského pobrežia v posledných dňoch druhej svetovej vojny. Moskve a Tokiu sa nepodarilo uzavrieť dohodu o spornej územnej otázke do termínu, ktorý si pôvodne stanovili - do konca roku 2000.
Obyvatelia ruských Kurilských ostrovov patria medzi najchudobnejších obyvateľov Ruska, pretože federálne orgány vzdialený región príliš nepodporujú. Obyvatelia Kuríl vyjadrujú podporu rozvoju rusko-japonských bilaterálnych vzťahov a v miestnych školách je výuka japonského jazyka veľmi populárna. Myšlienka návratu Kurilských ostrovov Japonsku sa však u ruských starousadlíkov nestretáva s porozumením.
Autor: Irkutsk (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.