do projektu AWAKE. Jeho prvou fázou bol dotazníka zameraný na zistenie profilu podnikateľky v spomínaných piatich mestách. V týchto dňoch sú už známe výsledky dotazníka, ktoré naznačujú, aké ženy podnikajú na Spiši, aké najčastejšie problémy im sťažujú ich prácu a či sa v porovnaní s mužmi vo svete biznisu cítia byť diskriminované. O výsledkoch dotazníka, ako aj o zmysle projektu AWEKE sme sa porozprávali s Ing. Katarínou Krotákovou (na snímke), riaditeľkou spoločnosti BIC v Spišskej Novej Vsi, ktorá je koordinátorom projektu za krajiny strednej a východnej Európy.
Anonymné dotazníky, ktoré ste rozposielali respondentkám na Spiši a v ostatných zúčastnených mestách, mali za cieľ zistiť profil ženy podnikateľky. Aké sú konkrétne výsledky?
Profil ženy-podnikateľky bol vypracovaný na základe výsledkov výskumu, realizovaného na Slovensku, v Estónsku a v Bulharsku. Pokiaľ ide o osobnú charakteristiku, výskum ukázal, že priemerný vek podnikateľky na Slovensku a v Bulharsku je 35 až 45 rokov, kým v Estónsku podnikajú ženy mladšie. Vo všetkých troch krajinách sú to ženy vydaté a starajú sa o deti. Z hľadiska motivácie ženy uvádzali na prvom mieste nezávislosť a tiež finančné dôvody. Zaujímavé je tiež to, že Slovenky a Estónky venujú podnikaniu v priemere 40 hodín týždenne, v Bulharsku dokonca aj viac, čo má negatívny dopad na ich voľný čas a zdravie. Dôležitým zistením je tiež fakt, že slovenské a bulharské podnikateľky veľmi málo využívajú moderné spôsoby kumunikácie, internet, elektronický obchod, nové technológie. A to aj napriek tomu, že väčšina z nich vlastní počítač.
Aké najčastejšie problémy uvádzali ženy v dotazníkoch?
Hlavné problémy, ktoré sú identické pre všetky tri krajiny, sú finančné problém so získavaním kapitálu. V dotazníkoch rezonovali aj obavy zo silnej konkurencie, nedostatok informácií a marketingové ťažkosti. Napriek tomu 35 percent oslovených podnikateliek vidí budúcnosť svojich firiem optimisticky, sú pripravené rozširovať svoje aktivity a čeliť zmenám na trhu.
To sú údaje za všetky tri krajiny. Odlišujú sa výrazne od výsledkov dotazníka žien na Spiši?
Výskum sa robil v oblasti okresov Spšiská Nová Ves, Levoča a Gelnica, kde je dohromady 7397 firiem. 1436 z nich vedú ženy. Reprezentatívna vzorka podnikateľky v našom regióne je žena vo veku 36-45 rokov, menej sú zastúpené mladšie ženy. Vyskytol a nám len jeden prípad, kedy podnikajúca žena mala viac ako 55 rokov. Polovica žien má ukončené stredoškolské vzdelanie, významný je 33-percentný podiel vysokoškolsky vzdelaných žien. Tri štvrtiny žien sú vydaté a majú deti, najčastejšie dve. Podnikateľky na Spiši sa orientujú na služby a obchod. Ich firmy nie sú rodinnými podnikmi, aj keď často je majiteľom firmy niekto z rodiny, zväčša manžel. Sú to malé podniky, najčastejšie s jedným až dvomi zamestnancami, potom nasledujú firmy, ktoré zamestnávajú troch až piatich ľudí. Zaujímavé je, že až 80 percent firiem bolo vytvorených z vlastných finančných zdrojov alebo z prostriedkov požičaných od známych a príbuzných.
Znamená to, že naše podnikateľky majú dosť vlastných zdrojov na založenie firmy?
Asi desatina žien využila na tento účel aj bankové pôžičky. Myslím, že väčšiemu využitiu úverov okrem vysokých úrokov bránia ah typické ženské vlastnosti opatrnosť a slovenská mentalita, pretože požičiavať si ešte stále znamená preukazovať neschopnosť.
Výskum ukázal, že aj slovenské podnikateľky venujú svojej práci veľa času...
Ženy sa práci vo svojej firme venujú viac ako 40 hodín týždenne, v niektorých prípadoch aj viac ako 50 hodín. To má dopad na ich zdravie, voľný čas a verejné aktivity. Je potešiteľné, že len v 8 percentách prípadov ženy uvádzali problémy s spolunažívaní s manželmi a deťmi.
Veľa sa hovorí o diskriminácii žien v podnikaní v porovnaní s mužmi. Dokázali výsledky prieskumu toto tvrdenie?
Z výsledkov nevyplývajú hojné negatívne skúsenosti z diskriminácie žien ich mužskými obchodnými partnermi. 74 percent opýtaných žien ich poprelo. Kladné odpovede sa vzťahovali najmä na obchodných partnerov, len štyri prípady sa týkali diskriminácie v bankách. Toto zistenie hovorí o tom, že ženy sú ešte stále považované svojimi mužskými kolegami za menej schopné preraziť v podnikateľskom prostredí, aj keď vysoké percento žien, ktoré diskrimináciu odmietli, naznačuje zmeny v tomto chápaní.
Sú Spišiačky vo využívaní počítačov a internetu rovnako slabé ako ich kolegyne v Estónsku a Bulharsku?
Väčšina podnikateliek vlastní PC a využíva ho. Doteraz sa však využitie e-mailovej pošty nestalo veľmi populárnym. Podnikateľky využívajú programy MS Word, MS Excel alebo používajú počítač ako písací stroj. Len 15 percent žien pracuje s internetom, lebo ako uvádzajú nepotrebujú to.
Považujú za ženy na Spiši za úspešné podnikateľky?
Napriek všetkým problémom a prekážkam viac ako polovica žien uviedla, že ich obrat aj zisk ostal za posledné obdobie na rovnakej úrovni, dokonca 20 percent z nich zaznamenalo za posledné tri roky zvýšenie. Približne 80 percent žien je spokojných s výsledkami svojich podnikateľských aktivít.
Spracovanie dotazníka je prvou fázou projektu AWAKE. Čo bude nasledovať ďalej?
Pomocou dotazníkov sme zistili hlavné problémy, čo ženám-podnikateľkám chýba. V ďalšej fáze budeme v zapojených regiónoch vytvárať kontaktné miesta pre ženy, ktoré budú vybavené výpočtovou technikou. V Spišskej Novej Vsi bude toto miesto v priestoroch BIC. Cieľom projektu je prebudiť a zaktivizovať ženy. Napomôcť by malo aj založenie fóra podnikateliek. Vyvrcholením projektu bude medzinárodná konferencia vo februári budúceho roka u nás, na Spiši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.