predaj majetku štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany. "Po prehodnotení predložených ponúk komisia vybrala za budúceho nadobúdateľa slovensko-americkú spoločnosť INTERAQUA, s. r. o., so sídlom v Košiciach. Vybraný nadobúdateľ sa vo svojej ponuke zaviazal prevziať všetky záväzky podniku. MPSPNM SR bude nadobúdateľa obratom kontaktovať, aby s ním dohodlo všetky podmienky týkajúce sa zmluvy. Prípadné rozhodnutie ministerstva ešte podlieha schváleniu Vládou SR," uvádza sa v tlačovej správe Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR, ktorú podpísal hovorca ministerstva Róbert Merva.
Na našu otázku koľko ponúk evidovalo, respektíve z koľkých ponúk komisia vyberala, hovorca včera ešte nevedel odpovedať. Povedal však, že ministerstvo oslovilo všetkých 22 záujemcov, ktorí kedy prejavili záujem o kúpu Imuny. Ministerstvo tak konalo v zmysle platného zákona o privatizácii. Informácie odborového zväzu o tom, že privatizácia bola značne chaotická, hovorca Merva odmietol a označil ich za ´značne´ zavádzajúce. Naopak, podľa jeho slov, bola privatizácia Imuny transparentná, profesionálna a odborne zvládnutá". "Plne sme si uvedomovali každý krok, ktorý sa v procese nadobúdateľa Imuny ´musel urobiť´", podotkol hovorca.
Pre objasnenie pripomíname, že vo štvrtok minulý týždeň, vláda schválila navýšenie úveru pre Imunu z 5 na 7 miliónov DEM. Imune ho poskytla na základe úverovej zmluvy z roku 1998 Credit Lyonnais Bank Slovakia. Prostriedky by mal podnik použiť na hradenie záväzkov voči firmám podieľajúcim sa na veľkej investičnej akcii, ktorá má zabezpečiť správnu výrobnú prax v oblasti výrobkov z ľudskej plazmy. Zvýšenie sumy úveru umožní použitie prevádzkových zdrojov na vykrývanie prevádzkových nákladov podniku.
Záväzky Imuny sa prehlbovali a komplikoval sa tým proces jej privatizácie. "Vzhľadom k záujmu zahraničných investorov, ponúklo ministerstvo značný časový priestor pre posielanie ponúk. Medzitým sa však stalo to, že Imuna sa dostala do situácie, keď už nemohla ďalej znášať predĺženie a hrozil jej konkurz. Vláda musela okamžite zasiahnuť a schválila dva milióny mariek navyše," vysvetlil hovorca.
V oslovovacích listoch rozoslaným možným nadobúdateľom boli teda podmienky vzhľadom k záväzkom vo výške 5 miliónov DEM. Aktuálne záväzky však predstavujú 7 miliónov DEM. Ministerstvo preto musí osloviť vybratú spoločnosť a dohodnúť nové zmluvné podmienky. "Ak dospeje k dohode, posunie sa to na vládu," povedal R. Merva a jedným dychom dodal, že žiadne "ak" tam nebude. Bude to len otázka doriešenia všetkých podmienok.
Na našu otázku, ako bude Vláda SR postupovať v prípade, že záujemca odmietne prevziať spomínané dva milióny mariek navyše, hovorca odmietol so slovami, že "zatiaľ je ešte bezpredmetné takto uvažovať". Dodal, že najprv sa musí vyjadriť záujemca.
Očakáva sa, že ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR Mária Machová, podpíše rozhodnutie výberovej komisie v priebehu týždňa. Následne na budúci týždeň ho predloží na rokovanie Vlády SR.
Pokúšali sme sa zistiť bližšie informácie o americko-slovenskej spoločnosti INTERAQUA. Jedným z jej konateľov je aj prešovský podnikateľ Jozef Chomanič. O rozhodnutí komisie včera vedel, odvolal sa však na jej oficiálne potvrdenie. Sľúbil tiež, že v priebehu dnešného dňa, nám hovorca spoločnosti poskytne ďalšie informácie.
Ako jeden z členov dozornej rady tejto spoločnosti je na internetovej stránke obchodného registra uvedený aj riaditeľ svidníckej Nemocnice s poliklinikou a zároveň aj koordinátor pre nemocnice Prešovského kraja Peter Ziman, ktorý pôsobil aj v dozornej rade štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany. Podľa jeho slov, spoločnosť INTERAQUA ho oslovila a ponúkla mu miesto v dozornej rade spoločnosti. Žiadnu zmluvu doteraz však o tomto neuzavreli. Povedal tiež, že ak dostane písomný súhlas od ministra zdravotníctva, túto ponuku rád prijme. "Myslím si, že by som vedel pomôcť slovenskému zdravotníctvu," uzavrel P. Ziman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.