hoci neprijali spoločné vyhlásenie. Ale aj tak je to pozitívny signál pre EÚ. Lenže aj Slovensko by potrebovalo podobné impulzy smerom z EÚ.
Doteraz sa najmä poľnohospodári dočkali skôr znepokojivých náznakov. A nie sú to iba choroba BSE, slintačka či krívačka, ktoré - hoci sa u nás nevyskytol žiaden prípad - poznačili aj našu živočíšnu výrobu. Spomenul ich na II. krajskom informačnom dni v Prešove aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec: "Niektoré názory popredných predstaviteľov Európskej únie v poslednom období nás nútia aktivizovať sa spoločne s ostatnými samosprávnymi orgánmi už nielen v rámci Visegrádskej štvorky, ale aj Slovinska, Estónska a ďalších asociovaných krajín. Musíme spoločne odmietať akékoľvek úvahy o tom, že po vstupe do Európskej únie by nemali mať nové krajiny všetky výhody. Musíme trvať na tom, že ak splníme všetky záväzky, potom by sme mali mať rovnaké práva ako ostatní členovia spoločenstva. Práve poľnohospodárska samospráva nesmie v žiadnom prípade dopustiť, aby sme sa po vstupe do Európskej únie stali iba spotrebiteľmi a nebudeme mať dostatočný priestor presadzovať sa aj ako spoľahliví výrobcovia dostatočného množstva kvalitných potravín nielen pre náš vlastný trh, ale aj pre export. To, že máme takýto priestor, dokazujú aj minuloročné výsledky v produkcii mlieka a jeho vývoze."
Predseda SPPK I. Oravec narážal aj na domácich protivníkov, ktorí zazlievajú naším poľnohospodárom, že vyrábajú drahé potraviny namiesto toho, aby sa dovážali lacné produkty z EÚ. Nakoniec pri súčasnom nedostatku obilia na Slovensku sa ukázalo, že s lacnými potravinami z EÚ to nebude až také ideálne. Dovážané obilie je totiž oveľa drahšie než domáce. Takže aktívna účasť SPPK v negociačnom procese a príprave Slovenska na vstup do EÚ bude mimoriadne dôležitá.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.