cestu na tento hraničný priechod cestu našiel. Návštevou tohto maďarsko-slovenského hraničného priechodu začal včera svoj pracovný deň v Košickom kraji.
Návšteva priechodu sa uskutočnila z iniciatívy prezidenta. "Prečo pán prezident príde, to netuším, domnievam sa však, že kvôli prekategorizovaniu tohto priechodu," informoval nás ešte pred príchodom hlavy štátu Jozef Pavlovský, riaditeľ košického colného úradu. "Po prekategorizovaní by týmto hraničným priechodom mohli prechádzať občania celého sveta, nielen Slovenska a Maďarskej republiky."
Stáva sa, že do Hosťoviec zablúdia turisti z iných krajín, ktorým neostáva iné, len to otočiť a ísť na iný priechod. Denne tam odbavia 60 až 200 vozidiel, najväčšia premávka je po výplatnom termíne.
Prezident na včerajšom stretnutí s colníkmi, primátorom Moldavy nad Bodvou Štefanom Zachariášom a prednostom OÚ Košice-okolie prisľúbil pomoc pri rozširovaní siete hraničných priechodov. Na prevádzku je pripravený aj priechod v Buzici, kde bolo doposiaľ preinvestovaných 6 miliónov korún. Treba už len zohnať financie na prevádzku tohto priechodu, čo sa zatiaľ nedarí.
"Chcel som vidieť aj túto časť hraníc," vyhlásil prezident. "Hranice sú z našej strany vybudované aj v Buzici, žiaľ maďarská strana neurobila to, čo sme od nej očakávali. Chystám list maďarskému prezidentovi, ktorý deklaroval, že má záujem o cezhraničnú spoluprácu."
Na rozdiel od záujmu slovenskej strany rozširovať sieť hraničných priechodov s Maďarskom, generálny konzul MR na Slovensku Györg Varga včera pre TASR vyhlásil, že Maďarsko sa pri budovaní priechodov v budúcnosti sústredí najmä na štáty, s ktorými bude mať schengenské hranice, teda na Juhoslovanskú zväzovú republiku, Rumunsko a Ukrajinu. Maďarsko podľa neho nepokladá Slovensko za budúci štát Schengenskej dohody. Pripustil však možnosť rozširovania súčasných a budovania menších hraničných priechodov medzi Maďarskom a Slovenskom.
R Schuster si chcel v Hosťovciach zistiť aj to, ako to vyzerá so zelenou hranicou a s plnením opatrení proti krívačke a slintačke.
Na stretnutí s primátorom Moldavy nad Bodvou rokoval o možnostiach riešenia viac ako 30-percentnej miery nezamestnanosti v tomto regióne. Rudolf Schuster chce byť tiež nápomocný pri rekonštrukcii kultúrneho domu v Moldave nad Bodvou.
Predpoludním prezident zavítal do U.S. Steel, kde si v sprievode manažmentu na čele s prezidentom spoločnosti Johnom Goodishom prezrel prevádzku Studenej valcovne. "Stále sa cítim byť železiarom, keďže som tu odkrútil dvanásť rokov," vrátil sa do spomienok R. Schuster. "Zaujímalo ma, či U.S. Steel splnil, čo sľúbil. Kroky sa postupne plnia. Kritizoval som vzťah mesta a fabriky, ktorý nepovažujem za dostatočný, aj keď prvé kroky sa už urobili. Ide mi o to, aby napríklad aj košický šport s takýmto gigantom za chrbtom nehral posledné husle. Musia ho viac podporovať."
Keďže železiarne už sú stabilnou firmou, opýtali sme prezidenta, prečo nenavštívil v poslednom čase napríklad košickú magnezitku, ktorá v konkurze hľadala nového majiteľa. V tomto podniku sa R. Schuster totiž za čias svojho primátorovania angažoval. "Zaujímam sa. Viete, že keď za mnou niekto príde s problémom, ja sa ho usilujem riešiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.