v parlamentných výboroch budú dominovať na dnešnom pravidelnom rokovaní Koaličnej rady.
Politické špičky naposledy nerozhodli o konečnej podobe reformy a nechali to na Národnú radu SR. A tak v parlamente poslanci rozhodnú, koľko vyšších územných celkov (VÚC) bude mať Slovensko a aký volebný systém sa bude realizovať pri voľbách do nich.
Podľa dohody politikov do NR SR budú zákony o VÚC a voľbách do nich predložené v dvoch alternatívnych podobách. Pozície jednotlivých strán, čo sa týka územného usporiadania Slovenska sú: SDĽ a SOP je za 8 krajov a 8 VÚC, SDK a KDH za model 12 + 12. SMK zotrváva na pozícii vytvorenia tzv. komárňanskej župy.
Zákony súvisiace s reformou by mali prísť na májovú schôdzu NR SR, pretože koalícia má ambíciu uskutočniť voľby do VÚC na jeseň 2001. Strany na ostatnom rokovaní Koaličnej rady 11. marca potvrdili iba prioritu v reforme, teda prenos kompetencií na obce, vyššie územné celky, financovanie.
SMK je pripravená rokovať o oboch alternatívach počtu VÚC
Strana maďarskej koalície (SMK) je pripravená na dnešnom rokovaní Koaličnej rady rokovať o oboch alternatívach počtu vyšších územných celkov (VÚC), teda aj o ôsmich alebo dvanástich VÚC. Zatiaľ však podľa svojho podpredsedu Pála Csákyho uprednostňuje model 12+12, na ktorom sa zhodla vláda SR ešte minulý rok.
SMK súčasne navrhne, aby sa na rokovanie parlamentu nepredložili alternatívne návrhy. Csáky sa totiž obáva, že situáciu by opozícia využila vo svoj prospech, čo by bolo "nebezpečné".
Model 12+12 zabezpečí podľa Maňku peniaze pre všetky oblasti
V Strane demokratickej ľavice (SDĽ) existujú rozdielne názory na nové územnosprávne členenie Slovenska. Oficiálne sa ľavičiari stotožňujú s modelom 8 krajov aj vyšších územných (VÚC). Poslanec NR SR za SDĽ Vladimír Maňka sa však obáva, že v prípade realizácie tohto modelu budú bohatšie oblasti príslušného VÚC pracovať na úkor tých chudobnejších.
"Toto je v diskusii o územnom členení podstatné. Preto je potrebné zabezpečiť, aby sa peniaze dostali do všetkých oblastí príslušného regiónu," vyhlásil Maňka v rozhovore pre agentúru SITA.
Poslanec SDĽ sa domnieva, že sa to dá aj pri alternatíve 8+8, model 12+12 to však podľa neho zabezpečuje automaticky, pretože kreované regióny by boli homogénnejšie. "SDĽ dospela k názoru, že model 8+8 spĺňa tieto kritériá, ak si však niekto myslí, že nie, je potrebné si ešte sadnúť a prediskutovať sporné otázky. Osobne si myslím, že v otázke územného členenia existuje len jeden kritický bod - či sa budú regióny rozvíjať rovnomerne aj v prípade, že nebudú homogénne," povedal Maňka.
Poslanec SDĽ sa vyjadril aj k budúcemu usporiadaniu miestnej štátnej správy, neodpovedal však priamo na otázku, či sa prikláňa k zrušeniu okresných úradov. Poznamenal len, že štátne úrady by mali byť miestom, kde občan nebude mať dôvod chodiť.
"Osobne som za maximálnu možnú decentralizáciu, aby zostalo štátnej správe len nevyhnutné množstvo kompetencií. Právomoci by mali vykonávať vyššie celky, mestá a obce, štát by mal pokrývať len obranu, ochranu, požiarnu ochranu, atakďalej," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.