keby sa vrátilo k systému troch krajov a hlavného mesta Bratislavy.
"Keby som mohol a mal by som na to silu, tak akože nemám, presadzoval by som variant 3+1. Veď reforma sa robí na niekoľko desaťročí a skončí až vtedy, keď regióny na seba budú vedieť zarábať. Je neslušné argumentovať tým, že je to komunistický výmysel. Mne to vychádza a potvrdzujú to aj skúsenosti z EÚ je najvýhodnejšie vytvoriť vyššie územné celky s počtom obyvateľov niečo okolo jedného milióna," tvrdí prednosta.
Ako podotkol, doteraz nevidel žiadnu analýzu, ktorá by dokazovala, či je najvýhodnejšia štruktúra 12, 8 alebo štyroch VÚC. Pri tejto príležitosti reagoval aj na mapku ako dlho trvá cesta z jednotlivých miest Slovenska do sídla prílsušného Krajského úradu, ktorú sme uverejnili vo včerajšom vydaní nášho denníka.
"Jasne, že napríklad z Michaloviec do Košíc to bude dlho trvať, pokiaľ sa navybuduje poriadna cesta. To isté bude aj v Svidníku alebo Stropkove, pokiaľ tam nebude železnica," uviedol Vranovský a zároveň sa obrátil na prítomných novinárov s rečníckou otázkou. "Koľkokrát ste už boli ako bežní občania na KÚ? Ja nikdy... Tak isto nechápem, rôzne čísla koľko úradov a v ktorých okresoch má byť. Napríklad sa počíta s 12 školskými úradmi. No čo to je? Viem, čo to je. Totálna hovadina," skonštatoval Vranovský a dodal, že najmenším zlom bude, ak koalícia schváli kompromisný variant 8 VÚC, pretože neskôr sa bude dať ľahšie vrátiť k pôvodným štyrom. Upozornil pritom aj na ďalšie nebzpečenstvo, ktoré z reformy hrozí. "Viete si predstaviť, aký neskonalý bordel tu vznikne, aby sme správne podelili peniaze, ktoré budeme dostávať?"
Dosť veľký bordel však vládne aj v mysliach
niektorých zamestnancov KÚ. Hoci každý z nich po nástupe Š. Vranovského podpísal čestné prehlásenie, že nepodniká a nemá to ani v pláne, u niektorých to bolo len zdrapom papiera. Okolo 20 pracovníkov KÚ totiž budú musieť vrátiť 25-percentný príplatok za nepodnikanie, ktorý dostávajú k svojej mzde. Niektorí si dokonca v roku 2000 stihli zrejme z nedostatku inej tvorivej činnosti založiť vlastné firmy. Najväčší beťár sa našiel na katastrálnom oddelení. Tak si šikovne navrhol podmienky pre jednu verejnú súťaž, že v nej potom akýmsi nedopatrením uspela jeho firma. "To už vážne nechápem. Veď on sa za tú firmu ešte aj podpisoval," konštatoval Vranovský s dovetkom, že ostatných "podnikavcov" bude diferencovane postihovať. Podľa neho je rozdiel, ak je niekto v predstavenstve SBD a ako družstevník tam obhajuje vlastné záujmy alebo si založí vlastnú firmu podnikajúcu v tej istej oblasti, ktorú má na starosti ako štátny zamestnanec.
Ak sa výsledky vnútorného šetrenia na KÚ potvrdia, "postihnutí" budú musieť vrátiť príplatky za
nepodnikanie až do výšky 80 000 Sk a v závažnejších prípadoch majú "padáka". Š. Vranovský však pripustil, že dotknutí podnikavci sa so svojim teplým miestečkom ťažko budú lúčiť, pretože podľa neho tí, ktorí najviac podnikali, zároveň aj najviac vyskakujú.
Ako ešte Š. Vranovský povedal, jeho v poradí už treťou personálnou obeťou na poste šéfa odboru sa stal vedúci odboru dopravy Martin Jochmann. Dôvodom bola podľa prednostu jeho slabá výkonnosť, ktorá nekorešpondovala s jeho požiadavkami.
Keďže do budúceho pondelka treba podať daňové priznanie, zaujímalo nás, či prednosta už išiel príkladom. "Daňové priznanie som nielen vyplnil, ale už aj odniesol na Daňový úrad. Za minulý rok som mal hrubý príjem 655 515 Sk. Sú v tom aj peniaze, ktoré som zarobil v roku 1998, no až v minulom roku mi došli na účet. A keďže tie sa mi už raz zdanili, dostanem naspäť od štátu preplatok 4977 Sk," pochválil sa nám Š. Vranovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.