prístavieb okolo neho. Okolo 14. hodiny ľudia už iba zvážali na vozíkoch zbytky nábytku a požiarnici balili svoje náčinie, ale od zhruba 10. hodiny tam vládol zhon, krik a snaha zachrániť čo sa dá. "Zhorelo všetko - nábytok, šatstvo, doklady. Nevzali sme si nič," horekovala majiteľka jednej z prístavieb Anna Gumanová. "Keď mi sused prišiel povedať, že sa z pôjdu dymí, stačil som ešte vytiahnuť motor z garáže. Keby nie jeho varovania, tak neskôr by sa to už nedalo. Plamene šľahali už ponad strechu," dodal Bartolomej Maľár.
Starostka obce Mária Nehilová spomína, že počas jej dvoch volebných období v rómskej osade prvý požiar vypukol pred štyrmi rokmi tesne pred Vianocami a ďalší vyčíňal necelé tri týždne pred Veľkou nocou. Včera sa v rómskej osade ľudia snažili hasiť sami vedrami vody. "Ale mocno horelo, nedalo sa tak zahasiť, museli sme volať hasičov," dodala A. Gumanová. Požiarnici prišli okamžite, ale zachrániť dom nemali šancu. "Požiar sa šíril veľmi rýchlo aj kvôli silnému vetru. Zásah trval štyri hodiny a snažili sme sa najmä zabrániť rozšíreniu požiaru na najnovšiu prístavbu a okolité stavby. Strecha zhorela úplne, takže sme museli všetko rozobrať, strhnúť zhorený plech, a hasiť tlejúce trámy," uviedol po požiarnom zásahu veliteľ požiarnickej smeny npor. Štefan Kolesár. Požiarnici na likvidáciu požiaru v Čičave nasadili päť autocisterien a spotrebovali 30 tisíc litrov vody. Dve autocisterny neustále pendlovali medzi Čičavou a Vranovom, aby doplnili zásoby vody. Predišlo sa tak najhoršiemu, pretože v tesnej blízkosti horiaceho domu sa nachádzalo ďalších 18 obývaných stavieb.
"Jednoznačnou príčinou požiaru bol nekvalitne postavený komín. Bola na ňom vyhorená omietka a nebol ani vyvložkovaný. Od neho došlo k zahoreniu strechy a následne celého domu," vyjadril sa o príčinách požiaru veliteľ jednotky Zboru požiarnej ochrany vo Vranove nad Topľou mjr. Štefan Muchanič. Škodu vyčíslili na 60 tisíc korún.
Bez strechy nad hlavou po včerajšom požiari v Čičave zostalo päť rómskych rodín, ktoré rátajú 20 ľudí, z toho deväť deti. Kam ich podieť? "Jednu rodinu prichýlia príbuzní, ďalšie dve by sme mohli umiestniť v dvoch unimobunkách, ktoré zostali po požiari spred štyroch rokov," skonštatovala starostka. Obecný úrad aj najpostihnutejšej rodine pomohol tým, že zakúpil stravu. Starostka M. Nehilová hneď po oznámení požiaru obtelefonovala a obfaxovala rôzne nadácie so žiadosťou o pomoc pre pohorelcov. So žiadosťou o pomoc sa obrátila aj na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj na splnomocnenca vlády pre riešenie rómskej problematiky Vincenta Danihela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.