amerického softvéru, predovšetkým kvôli obavám z možného zabudovania špionážnych prvkov v prospech USA. Ako uviedla online verzia nemeckého časopisu Der Spiegel, Bundeswehr začal obmedzovať používanie produktov Microsoftu kvôli obavám, že americká sledovacia tajná služba NSA má v zdrojovom kóde ukryté zadné dvierka, ktorými má prístup k všetkým informáciám. Obmedzenia sa dotýkajú aj vzájomnej komunikácie medzi ministerstvom zahraničia a jednotlivými ambasádami. Zistilo sa totiž, že jednotlivé videokonferenčné rozhovory putujú sieťou cez Denver v Colorade a to sa nemeckým úradom určite nepáči.
Najhoršie je na tom Microsoft a jeho produkty, obmedzenia sa však budú dotýkať viac-menej všetkého amerického. Vzhľadom na podiel amerických produktov v počítačovom vybavení bude križiacka vojna proti potenciálnej špionáži ešte dosť komplikovaná. Určite však pôjde o obrovské víťazstvo nemeckých firiem. Už v súvislosti s touto správou sa Siemens a Deutsche Telekom vyjadrili, že sa postarajú o vývoj a implementáciu potrebného programového a systémového vybavenia.
Nakoľko sú tieto obavy oprávnené a či nejde skôr o paranoju, sa nedá v tejto chvíli povedať. Celá situácia sa da zhodnotiť aj ako výsledok úspešného ovplyvňovania a presvedčovania zo strany nemeckých firiem. Tie teraz určité získajú veľmi výhodnú pozíciu v rámci štátnych objednávok, keď všetko americké a Microsoft zvlášť sa bude brať ako niečo podozrivé.
Hovorca nemeckého ministerstva obrany označil celú vec za nepravdivú. Ako uviedol v rozhovore pre IDG, licenčná zmluva s Microsoftom zostáva naďalej v platnosti a nič sa na nej nemení. Siete sú zabezpečené pomocou firewallu a ďalšej techniky. Tlačová hovorkyňa Microsoftu pre oblasť Európy, Afriky a stredného východu ubezpečila, že v produktoch Microsoftu nie sú žiadne zadné dvierka. K uvedenému faktu, že NSA má prístup k zdrojovému kódu, uviedla, že programy Microsoftu boli preverené celým radom organizácií, či spĺňajú požadované normy. Dá sa tomu rozumieť tak, že medzi spomínanými organizáciami bola aj NSA a preto má k zdrojovým kódom Microsoftu prístup.
Podobný prípad sa prednedávnom stal aj vo Francúzsku, ktoré sa na základe podobných obáv rozhodlo kompletne prejsť na programy s Open Source, u ktorých sa dajú zdrojové kódy vhodne monitorovať. Microsoft vo Francúzsku a pravdepodobne aj v Nemecku, ale aj v ďalších kľúčových pozíciách, bude používať svoju novú politiku rozšíreného poskytovania zdrojového kódu. Vládne bezpečnostné úrady budú mať prístup k zdrojovému kódu Windows a ďalších programov, ale nebudú môcť na ňom nič meniť.
Napriek snahám Microsoftu a jeho tvrdeniam, že jeho softvér neobsahuje žiadne zadné dvierka, semienko pochýb už zostane zasiate navždy. Práve tu sa otvára priestor v lobovaní pre nemecké firmy.
Autor: FLAJA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.