Samuel II, teda dietko laboratórií Centaur v Texasu, pri ktorého výrobe bola použitá po prvýkrát pri x86 procesorov 0.15 mikrónová technológia, už na svojom púzdre nebude mať napísané Cyrix. Nový názov znie VIA C3. Čaká meno Cyrix rovnaké zapomenutie ako Winchip z dielne Centaur pred tým, než bola v roku 1999 pohltená spoločnosťou VIA?...
A čo nám teda C3 ponúka? Čip potrebuje cca. polovičnú plochu než Celeron Coppermine. Na 52 milimetroch štvorcových je vtesnaných 128 KB Level 1 cache a 64KB Level 2 cache (teda celková veľkosť oboch cache pamätí je 192 KB), pracujúcich na plnej frekvencii. Procesor podporuje frekvenciu zbernice 133 MHz a vyznačuje sa nízkou spotrebou. Podľa uverejnených testov, ktoré prevádzala VIA, by 800 MHz VIA C3 mal vo Winstone99 dosahovať porovnateľného výkonu s procesorom Intel Celeron na rovnakej frekvencii (avšak s nižšou FSB - 100 MHz) pri až o 25% nižších nárokoch na spotrebu.
VIA C3 podporuje 3DNow! aj MMX (podobne ako jeho predchodca Samuel aj Samuel II). Je určený do pätice Socket 370, takže s čipsetmi a základnými doskami nebude mať problémy. Ak zostaneme pri VIA, potom sa nám ponúka napríklad Apollo PLE133, ProSavage PM133 alebo ProSavage Twister. Je to teda priamy konkurent Celeronov. Nič pre skalných hráčov a vyznávačov 3D, ale niečo, čo sa môže dobre uplatniť v kanceláriách (napr. s úradníkmi :-). Pre štartovnú frekvenciu 733 MHz má byť k dostaniu za 54 dolárov.
Autor: FLAJA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.