1. 4. 2001. Zatiaľ sa tak nestalo, no isté je, že po očakávanom schválení cenového výmeru zaplatí občan za cestovanie viac. Základná cena cestovného lístka teda v prvom tarifnom pásme vzrastie z 10 na 12 korún u jednorazových lístkov, u časových z 350 na 390 Sk.
Od každého zdražovania očakáva verejnosť skvalitnenie služieb, no skutočnosťou je, že nie kvôli tomu sa úprava taríf spravidla robí. Hlavným dôvodom bolo "zahasiť" nedostatočné financovanie mestskej hromadnej dopravy (MHD). Dopravný podnik očakáva, že by sa situácia v doprave mala vylepšiť, čomu nasvedčuje mestom schválený podnikateľský plán na rok 2001. Po dlhých rokoch stagnácie a postupného klesania objemu poskytovaných služieb, keď od roku 1990 klesol tento objem o 30 percent, by sa mala po prvýkrát vylepšiť kvalita rádove o milión kilometrov.
K tomu, aby bola táto vízia realizovaná, je však potrebné dofinancovať prevádzku dopravného podniku. Na tento rok mesto počíta s prevádzkovou dotáciou pre DPMK 50 miliónov korún. Pritom Šaca presunie zo svojich zdrojov pre potreby dopravy v meste 40 miliónov Sk. Za prvé tri mesiace však DPMK zatiaľ z tejto položky nevidelo nič. Skvalitnenie dopravy a realizácia zmien je teda podmienená uhradením dlhu mesta za uplynulé roky, dotáciou i prísunom prostriedkov z tarify.
Podľa námestníka DPMK Arpáda Schwartza práve zo zvýšenia cestovného očakáva DPMK mesačne vyše troch miliónov korún.
"Toto je najistejší zdroj financovania. Ale je potrebné, aby bol zo strany okresných úradov odobrený. Snažili sme sa tarifu ešte viac zvýhodniť pre stálych užívateľov. Čím na dlhšie časové obdobie a väčšie územie si kúpi občan mesačný lístok, tým väčšiu zľavu získa. Túto zľavu sme pripravili hlavne pre pracovníkov železiarní. Pri štvrťročnom sieťovom lístku, ktorý stojí 1600 Sk, cestuje občan za 533 korún mesačne. Pritom mesačný sieťový lístok na obe pásma stojí 590 Sk. Cena 24-hodinového a sedemdňového lístka sa nemení. Prepravná pokuta sa nemení a naďalej bude mať hodnotu stonásobku základného cestovného," hovorí A. Schwartz.
Bez týchto dvoch dotácií je vylepšenie dopravy iluzórne. Veď mesto dlhuje DPMK za uplynulý rok 45 miliónov, ktoré sú síce sľúbené, ale zatiaľ nedošli na účet. "Dodnes máme nevyriešené financovanie na prevádzku za roky 1999 a 2000 vo výške 45 miliónov korún. Tie dlžíme našim dodávateľom, ktorí nám bez toho, aby sme dlžoby vysporiadali, neumožňujú ďalej nakupovať a zabezpečovať prevádzku. Ide o bludný kruh, z ktorého jediné východisko je zabezpečiť financovanie."
Podmienkou zmeny teda je do začiatku úprav zabezpečiť potrebný objem peňazí. V závislosti od toho, koľko financíí DPMK dostane, bude vyzerať aj skvalitnenie dopravy. Minulý rok realizoval DPMK zavedenie nového linkového vedenia v troch etapách. V čase špičky sa kapacita zvýšila o 10 20 percent na všetkých sídliskách. Na druhej strane ľudia proti zmenám protestovali. Pripomienky občanov dopravný podnik v decembri zosumarizoval a v spolupráci s mestskými časťami a Magistrátom sa schválil rozsah dopravy, ktorý má byť realizovaný od 1. apríla. "Ak nám mesto uhradí aj minuloročné dlhy, plánujeme i s ďalším skvalitnením, ako aj zavedením nových liniek."
V prípade, ak bude tarifa schválená, od spomínaného dátumu budú realizované tieto zmeny:
Predmetom petície bolo priame spojenie od Technickej univerzity so Sídliskom nad jazerom, pričom sa v tejto súvislosti riešilo aj spojenie magnezitky s Námestím Maratóna mieru. Zmení sa trasa dnešnej trasy č. 13, ktorá bude premávať nasledovne: Baňa, Letná, Zimná, Nám. Maratónu mieru, Štefánikova, Palackého, Južné nábrežie, Krásna nad Hornádom. Spojenie s Košickou Novou Vsou bude po zmene zabezpečovať linka č. 17.
Ďalšia požadovaná zmena poukazovala na zmenu riešenia územia Slovenskej ulice. Bude tam premávať linka č. 14 s trasou: Hypermarket Tesco, Ťahanovce obec, OD Mier, Štefánikova, Nám. osloboditeľov, železničná stanica, Svätoplukova a Slovenská ulica.
Petíciou bola kritizovaná linka č. 17 a preto dopravný podnik plánuje s vytvorením novej (starej) trasy tohto spoja: Luník 8, Michalovská, Popradská, Ipeľská, Nám. Maratónu mieru, Svätoplukova, železničná stanica, Palackého, Sečovská, Košická Nová Ves. Linka č. 37 bude zrušená.
Medzi zmeny patrí aj opätovné zachádzanie linky č. 18 na Lingov.
Do Ďungle bude premávať dnešná linka č. 22, ktorá pôjde z Lorinčíka, cez Pereš, Námestie osloboditeľov, železničnú stanicu, Štefánikovu, Národnú triedu do Ďungle. Paralelne s touto linkou bude premávať linka č. 23, ktorá chodí z letiska na Námestie osloboditeľov a tiež bude predĺžená do Džungle.
Linka č. 25 sa vracia do pôvodnej trasy: Vyšné Opátske, Južné nábrežie, Palackého, železničná stanica, Námestie osloboditeľov, Moldavská cesta, Poľov, Šaca.
Aj linka č. 32 bude zmenená. Tá bude v mimošpičkovom čese predlžená z Myslavy Gruntu na Myslavu Mašu.
Namiesto dnešnej linky č. 17 na Sídlisko Ťahanovce bude premávať linka č. 36, ktorá pôjde po trase: MÚ Ťahanovce, Európska trieda, OD Mier, Nám. Maratóna mieru, Vojenská, Ipeľská, Popradská, Moskovská až po Klimkovičovu ulicu.
Linka č. 52 bude zachovaná, bude redší interval, ale do Šace bude premávať linka 56 s trasou: Šaca, Námestie osloboditeľov, Prešovská cesta, Ázijská, MÚ Ťahanovce.
Ešte jedna zmena na Sídlisku Ťahanovce. Namiesto linky č. 54 A bude premávať linka 37, ktorá teraz premáva cez Americkú triedu, po novom zmení trasu cez Európsku triedu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.