predchádzajúcich seansov spoľahlivo tušiť. O jednej prevratnej novinke však predsa len vieme.
Keby sa dnes na vláde hlasovalo o dvoch konkurenčných variantoch územného členenia, ktoré rozčesli koalíciu, tak SMK podporí model 12 + 12. A to - a teraz pozor! - aj bez tzv. Komárňanskej župy či niektorého z ďalších protinávrhov, ktoré SMK doteraz forsírovala. Údajne v tomto zmysle znie uznesenie predsedníctva SMK, ktoré sa napriek utajeniu včera šírilo parlamentnými kuloármi. Predstavuje značný posun v postoji SMK, ktorá doteraz deklarovala, že za žiadny scenár bez akceptovania niektorého zo svojich návrhov nezahlasuje.
Maďari takto zase raz o tri hlavy vyrástli nad svojich koaličných partnerov. (Taktická!) obeť "Komárna" je totiž (aj) prejavom štátnickej rozvahy, pred akou sa dá iba pokloniť. Nedohoda na vláde by sa totiž rovnala predloženiu dvoch alternatívnych koncepcií do parlamentu, ako už avizoval Dzurinda. To je však jednoducho šialenstvo (už sme raz písali, že prečo). Pointa kroku SMK je v tom, že SDĽ a SOP doteraz tvrdili, že sa od Nižňanského modelu "12" odklonili k "8" práve a JEDINE kvôli nesúhlasu SMK podporiť 12 + 12 bez "Komárňanskej župy". Teoreticky by kabinetu už nič nemuselo brániť, aby jednomyseľne postrčil do NR SR "Nižňanského" model.
Bohužiaľ, postoj SMK bol iba zámienkou pre ľavicu, ktorá má pre svoj odpor k "dvanástke" vlastné a prozaickejšie dôvody (aj o tých sme viackrát písali). Hlasovať na vláde sa teda s dosť vysokou pravdepodobnosťou dnes o ničom nebude. SDĽ aj SOP totiž medzitým stihli prijať záväzné stranícke uznesenia o tom, že "8 a nijako inak". Ústup SMK teda rozštep v koalícii nerieši, iba trochu rozráža hmlu.
"Štátotvorný" úkrok Maďarov ale dosť pravdepodobne neznamená definitívnu rezignáciu na "Komárno" resp. niektoré z podnávrhov typu "Veľká Nitra". Preto píšeme vyššie o "taktickej" obeti; finta je v tom, že presadením jednotného koaličného postupu by vyblokovali opozíciu a prinútili "slovenské" strany koalície hľadať s SMK dohodu za každú cenu, keďže bez nej majú iba 75 hlasov. Zo strany SMK vidíme teda predovšetkým gesto so zámerom predísť divokému hlasovaniu v parlamente, keďže "je nemiestne, dokonca nebezpečné koketovať s opozíciou v tejto veci" (Csáky).
To je absolútna pravda, a nie preto, že opozícia je čosi nekalé, čo nemá právo do veci hovoriť. Reforma verejnej správy je však gigantický projekt, ktorý sa nedá zliepať zo stovák pozmeňovacích návrhov a diametrálne odlišných predstáv akosi ad hoc, ale dáva zmysel jedine v ucelenej koncepcii. Práve tohoto si je plne vedomá iba SMK: "Koalícia sa ľahko môže dostať do situácie, že sa bude pridržiavať nejakej reformy, ale o tom, že aká napokon bude, rozhodne opozícia", pomenoval hrozbu Csáky.
Dômyselne rozohraná partia však navŕtava aj jednotu SMK, ktorá pôsobila doteraz zvonku monolitne. Je zaujímavé, že práve Csáky s automatickým hlasovaním za "12" nesúhlasí. A rozhodnutie predsedníctva, na ktorom sa v piatok nezúčastnil, dovnútra SMK vehementne kritizuje. Na rozdiel od našich výpočtov si myslí, že týmto by SMK prispela v parlamente (??) k takému riešeniu, "ktoré by nezodpovedalo predstavám slovenských Maďarov". Podpredseda vlády varuje, že to je taká "strategická téma", kde sa nedá uponáhľať, pretože "ovplyvní naše životy na 40-50 rokov".
Pál Csáky sa svojím interným torpédom dostal do dokonale schizofrenickej polohy; na strane jednej ako prvý naplno pomenoval hrozby nejednotného postupu koalície, na strane druhej odmieta kompromisný a v podstate nezáväzný príspevok členov vlády za SMK. Vyzerá to trochu, akoby podpredseda vlády rozohrával súkromné politické šachy, smerované dovnútra SMK.
Spätne pripadá napríklad veľmi interesantné, že Csáky to bol, kto už vzápätí po explózii na Koaličnej rade šokujúco oznámil, že "SMK je pripravená naďalej rokovať o modeloch 8 aj 12". A hneď po tom odznel jeho "košický" výrok, že "SMK nevystúpi z vládnej koalície ani v prípade, ak sa nepodarí nájsť riešenie ohľadom verejnej správy" (Korzár, 9.3.). Možno naozaj nevystúpi - Csáky ale týmto vystúpil ďaleko za rámec straníckej lojality, keďže o postupe v takomto prípade si vyhradila výslovný mandát rozhodovať Republiková rada SMK!
Po verdikte predsedníctva SMK dostala reforma verejnej správy ešte jednu vetchú šancu. Bolo by, vzhľadom na doterajší "umelecký dojem" z tejto strany podivuhodné, keby ju zmaril práve Pál Csáky. To by si napokon ešte to odvolanie, o ktorom sa bude zajtra z iniciatívy SNS v parlamente hlasovať, naozaj vyslúžil...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.