6,1 milióna Sk.
"Nepodarilo sa nám to zo dňa na deň, ale postupnými krokmi v priebehu troch rokov. Veď kým sme rok 1998 ukončili so stratou 50,2 milióna, v roku 1999 to už bolo 10 miliónov Sk a následne už vyše šesťmiliónový zisk. Bytový podnik prešiel rozsiahlou reštrukturalizáciou, zrušené boli domové správy na Severe, v Starom meste, Juhu a Západe. Zároveň sme odovzdali budovy, v ktorých naše prevádzky sídlili mestu," informoval nás riaditeľ BPMK Ing. Marián Varga.
Na znížení nákladov sa ďalej podpísalo aj zrušenie šiestich zo siedmich výrobných stredísk, pričom dnes v rámci BPMK existuje len jedno funkčné stredisko údržby. "V priebehu rokov 1999-2000 sme prepustili 140 pracovníkov, v súčasnosti u nás pracuje celkovo 220 zamestnancov, no v prvom štvrťroku by malo odísť ešte posledných približne 20 ľudí," vysvetlil M. Varga.
Znižovanie stavu zamestnancov si vyžiadal aj pokles bytového fondu v správe BPMK. Kým v roku 1994 to bolo 21-tisíc obecných bytov, v súčasnosti zostalo v BPMK už iba 4983 bytov, ktoré si nájomníci neodkúpili do vlastníctva. BPMK sa ako správca stará o ďalších desaťtisíc vlastníckych bytov.
"Občania, ktorí nemali na odkúpenie bytov do vlastníctva, často neplatia ani za jeho nájom. Ku koncu minulého roka sme evidovali 221 miliónov korún pohľadávok, z toho 52 miliónov tvoria dlhy obyvateľov Lunika IX. V rokoch 1999-2000 sme vyžalovali 73,5 percenta nedoplatkov a to buď podaniami na súd alebo formou platobných rozkazov, časť sa realizovalo už aj výkonom exekúcie. Najproblémovejšie je vymáhať nedoplatky na Luniku IX, keďže ide zväčša o nemajetných ľudí," doplnil Ing. Varga. "Našim najväčším veriteľom je mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo, ktorej dlhujeme 99,7 milióna korún. Treba však povedať, že splácame dlhy z rokov 1992-93 a každým rokom dlh znižujeme, veď ku koncu roka 1999 bol dlh vo výške 127 miliónov korún."
Zložitá situácia s neplatičmi je nielen na Luniku IX, ale aj v dome na Vodárenskej 8, na ktorom evidujú celkový dlh 2 milióny korún i na Golianovej ulici v Krásnej, kde však obyvatelia začali platiť potom, čo im BPMK odstavil vodu a plyn.
"Deložácie nerobíme, sťahovanie neplatičov na Lunik IX je založené na dobrovoľnosti. Doteraz tak urobilo približne 80 až 100 rodín z mesta, ktoré mali vysoké nedoplatky. Uvoľnené byty sú však väčšinou také zdevastované, že sme do nich museli investovať, kým sa dali prideliť serióznym občanom z Lunika IX, ktorých riešilo mesto Košice. Na Luniku IX už zostali len tri rodiny," dodal Ing. Varga.
Riešenie miliónových dlhov neplatičov vidí riaditeľ BPMK v zmene legislatívy. Ako príklad uvádza Francúzsko, kde nedostávajú sociálne slabší občania príspevok na bývanie do ruky, ale putuje priamo na účet príslušnej domovej správy.
"Na Slovensku je to tak, že príspevok na bývanie dostanú do ruky a to väčšinou len raz. Pretože keď byt nevyplatia, nedostanú potvrdenie a už im sociálny odbor viackrát príspevok nevyplatí. Štát ušetrí finančné prostriedky, ale dlhy rastú. Zatiaľ sa v tomto smere v parlamente nič nerobí, problém je v peniazoch, ktorých v štátnej kase niet," vysvetlil riaditeľ BPMK, ktorého pracovníčky počas vyplácania sociálnych dávok priamo na Luniku IX v spolupráci s tamojšími poslancami vyberajú aspoň časť poplatkov za byt v hotovosti. Aj keď zvyčajne vyberú len polovicu predpísaného nájomného a služieb, považuje to za úspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.