zobvinenia z vlastizrady za pozvanie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Vasiľ Biľak je obžalovaný z vlastizrady a trestných činov spadajúcich pod zákon na ochranu mieru, z porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku a z ohrozenia devízového hospodárstva.
Súčasťou 23-tisíc stránkového vyšetrovacieho spisu je aj povestný pozývací list. Podpis Vasila Biľaka sa spolu s podpismi Aloisa Indru, Drahomíra Koldera, Antonína Kapeka, Oldřicha Švestku nachádza na konci listu adresovaného generálnemu tajomníkovi ÚV KSSZ Leonidovi I. Brežnevovi, po ktorom nasledovala invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Biľak vraj list niekoľko dní pred inváziou vojsk osobne odovzdal Brežnevovi.
Dnes už 83-ročný Biľak je posledným z piatich žijúcich signatárov pozývacieho listu. Sám však obvinenie z vlastizrady odmieta. "K ničomu, čo som neurobil, sa predsa nemôžem priznať," povedal pred dvoma rokmi pre TASR. Podľa neho by "spojenecké" vojská prišli do Československa aj bez listu. K obsahu listu sa v prípravnom konaní vyjadril, že v ňom len informoval o vnútropolitickej situácií v Československu.
Na sklonku minulého roku, keď prezident vyhlásil amnestiu pre osoby staršie ako 65 rokov, sa objavilo aj meno Biľaka na listine potenciálnych amnestovaných. V januári tohto roka minister spravodlivosti Ján Čarnogurský neodporúčal prezidentovi udeliť Biľakovi milosť. Biľak však vyhlásil, že on sám prezidenta o amnestiu žiadať nebude.
Pre Biľaka bol vstup vojsk aj skokom v jeho politickej kariére. Po auguste 68 sa stal prvým tajomníkom KSS. Od 1970 až do roku 1988 bol predsedom ideologickej komisie ÚV KSČ. Po novembrových udalostiach vroku 1989 bol zo strany vylúčený. Sám sa však aj naďalej hlási k ideám komunizmu, podobne ako sa prednedávnom vyjadril Miloš Jakeš.
Ak súd uzná Biľaka vinným, hrozí mu trest odňatia slobody až na 15 rokov.
Mirka HOROBOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.