na nútené práce do hitlerovského Nemecka. Čakanie na úplnú právnu ochranu pre nemecké podniky je "neznesiteľné", konštatujú vo svojom spoločnom vyhlásení postihnutí.
Spolkový zväz informácie a poradenstva pre obete nacizmu včera informovalo, že výrazom protestu bude strážna hliadka medzi budovou zastupiteľstva nemeckého hospodárstva v Berlíne a Úradom spolkového kancelára. Dvadsaťštyrihodinová akcia, ktorá sa začne v stredu o 0.05 h SELČ pod heslom "Päť minút po dvanástej - teraz prichádzame na rad my", bude vyjadrením protestu proti "výstrelu zozadu", ktorý má podľa predstaviteľov zväzu na svedomí nemecká politika a hospodárstvo.
Vyčkávanie na stav úplnej právnej istoty, ktorý má chrániť nemecké podniky pred žalobami o vymáhanie náhrady škody za krivdy, spáchané v dobe vlády nacistov, je "úderom do tvárí tých, ktorí prežili," tvrdia predstavitelia obetí nacizmu. Je to ale aj hanba pre Nemecko.
Spolkový kancelár Gerhard Schröder sa podľa názoru Zväzu informácie a poradenstva pre obete nacizmu postavil jednoznačne na stranu podnikov.
Organizácia poukázala zároveň aj na to, že obete nacizmu a ich právnici v USA žalujú nemecké podniky, "pretože tieto sa nehanebne a zločinecky obohatili." Už 55 rokov čakajú žijúce obete na náznak ospravedlnenia a na náhradu škody. "Odškodnenie im nepochybne patrí," zdôraznil zväz informácie a poradenstva. "Už dlhé roky, ale v dnešnej dobe okamžite."
Nemecká strana čaká ešte na zamietnutie kolektívnej žaloby, podanej v USA na nemecké banky. Týmto sa však odkladá vyplatenie odškodného bývalým obetiam nútených prác v nacistickom Nemecku opäť o niekoľko mesiacov.
Podľa nemeckého práva musí ešte pred začiatkom vyplácania odškodného oprávneným osobám spolkový parlament skonštatovať, že pre nemecké hospodárstvo sa vytvoril stav právneho zmieru. Do osobitného odškodňovacieho fondu prispel nemecký štát a po viacnásobných upozorneniach a dôraznom nátlaku aj nemecké hospodárstvo po piatich miliardách mariek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.