tvoria mikroskopické trhliny, ktoré sa môžu šíriť celým materiálom a viesť až k jeho zničeniu. Americkí vedci však vyvinuli materiál na báze polymérov, ktorý tieto mikroskopické škody okamžite zacelí.
Plasty sa vyrábajú z jemných sklených alebo uhlíkových vlákien. Obľúbené sú vďaka svojej trvanlivosti a univerzálnosti - nájdeme ich v automobilových karosériách, tenisových raketách, krídlach lietadiel alebo v kuchynskom riade. Aj plasty starnú, ale tento proces nie je navonok viditeľný a prakticky nezvratný.
S týmto problémom sa popasoval tím vedcov z University of Illinois pod vedením Scotta R. Whita. Podľa časopisu Nature sa mu podarilo vyrobiť polyméry, ktoré automaticky zacelia mikroskopické škody v štruktúre plastov. Tieto polyméry sú obohatené o maličké puzdrá, v ktorých sa nachádzajú monoméry a katalyzátory, zabezpečujúce ich spájanie do polymérnych reťazcov.
Keď sa v plaste vytvoria trhliny, natrhnú sa aj obaly puzdier a uvoľnia sa z nich monoméry. Sotva sa monoméry dostanú do kontaktu s katalyzátorom, začnú sa zlučovať a opäť zaplnia vzniknuté trhliny. Týmto spôsobom "ošetrený" materiál má asi 75 percent odolnosti originálu.
"Podarilo sa nám vyrobiť materiál, ktorý sa správa ako poranené ľudské telo," uviedol White. Keď sa človek napríklad poreže, v tele sa tiež spustí séria procesov, ktoré uvoľnia chemické látky na zacelenie rany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.