pej (TASR)
"Budeme sa k nemu správať ako k normálnemu človeku," povedal Mick OďNeill, majiteľ miestnej krčmy Coramba Hotel, kam Crowe chodieva zo svojej dobytčej farmy.
OďNeill dodal, že až sa najbližšie u neho Oscarom ocenený herec zastaví, pogratuluje mu k úspechu. "Ale potom sa budeme baviť o niečom inom," uzavrel krčmár.
Rovnako macošsky bol na rodnej pôde prijatý aj víťazný zahraničný (neanglicky hovorený) film - Oscara získal taiwanský snímok natočený v mandarínskej čínštine s názvom Tiger a drak.
Jeho režisérovi Ang Leemu sa však nakoniec ujde oficiálne uznanie aj doma: spolu s hercami ho prijme taiwanský prezident Čchen Šuej-pien, ktorý režisérovi odovzdá finančnú odmenu vo výške 30.000 dolárov.
Dej filmu, nakrúcaného najmä v trávnatých, púštnych a horských regiónoch v Číne, je založený na príbehu dvoch bojovníkov hľadajúcich mystický meč. Filmy s takouto tematikou však nie sú pre etnických Číňanov ničím novým a populárne sú i v Taiwane a Hongkongu. Tiger a drak bol preto na domácej pôde kasovým prepadákom - jeho premiéra bola odložená a mnoho potenciálnych návštevníkov kín dalo prednosť pohodlnému pozeraniu pirátskych kópií filmu na domácom videu alebo DVD.
Domáci kritici dokonca označili dej filmu za tuctový a jediné, čo na ňom pochválili, boli invenčné techniky snímania záberov. Západ, ktorý ani nemohol pochopiť všetky kultúrne a historické súvislosti filmu, však Tiger a drak očaril.
Mnohých Taiwančanov preto premohol pocit hrdosti, keď Ang Lee preberal ocenenie Americkej filmovej akadémie. Jeho snímka si nakoniec odniesol štyroch Oscarov v kategóriách najlepší zahraničný film, najlepšia výprava, najlepšia pôvodná filmová hudba a najlepšia kamera.
Autor: Sydney/Tchaj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.