predstavitelmi Národnej banky Slovenska a delegácie Európskej komisie. Na michalovskej pobocke Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity vcera prednášala viceguvernérka Národnej banky Slovenska Elena Kohútiková.
Ste viceguvernérkou Národnej banky Slovenska. Je váš príjem natolko vysoký, ze vám umoznuje postavit si vilu za niekolko miliónov, ktorá stojí v Limbachu?
Dom ma stál 6 miliónov. Na jeho stavbu som si vzala 2,7 miliónový úver, 800 tisíc som dostala za predaj bytu. Uz desat rokov robím vo vrcholných funkciách v národnej banke, takze zvyšnú cast som financovala z vlastných prostriedkov.
Môzete uviest svoj rocný príjem v pozícii viceguvernérky národnej banky?
Môj príjem urcuje banková rada. Ak ona rozhodne, tak jeho výšku bez problémov zverejním.
Nebankové financné inštitúcie sú kamenom úrazu mnohých transformujúcich sa ekonomík a ani Slovensko nie je výnimkou. Výnimocne sa im darí, hoci ponúkajú nereálne výnosy. Môze národná banka regulovat ich podnikanie? Treba zmenit legislatívu a pravidlá hry, aby boli lepšie kontrolovatelné?
Národná banka nereguluje nebankové inštitúcie, ktoré na svoju cinnost vyuzívajú normálne právne mechanizmy, ktoré existujú v kazdej ekonomike, ako napríklad tichý spolocník alebo komandista. Vkladatel si musí zvázit, ci je reálne, aby niekto poskytoval nadmerne vysoké úroky a mal by si túto inštitúciu overit. Má právo sa spýtat, ako a kde hospodári a az potom, ked bude presvedcený, ze to, co mu slubujú dokázu aj splnit by, sa mal rozhodnút. Ministerstvo financií v súcasnosti uz pripravuje legislatívu, ktorou ba sa obmedzila rizikovost podnikania nebankových inštitúcií.
Bankový dozor je jednou z hlavných funkcií národnej banky. V posledných rokoch skrachovalo na Slovensku niekolko bánk. Je dohlad centrálnej banky nad bankovým sektorom dostatocný?
V kazdej oblasti cinnosti NBS je co zlepšovat a takisto je tomu aj v bankovom dozore. Mnohokrát sa však funkcia bankového dozoru zamiena za lekára. Dozor však vytvára podmienky, za ktorých banky musia fungovat. Pokial banky tieto podmienky nerešpektujú a zacínajú sa objavovat problémy, národná banka najskôr ziada vlastníkov, aby zacali problémy riešit. Pokial toho nie sú schopní, alebo to nevedia, prichádza k odchodu bánk z trhu. Podstatné je, aby ludia neprišli o svoje peniaze.
Fond na ochranu vkladov vypláca klientom skrachovaných bánk miliardy korún. Uvazuje sa v novele zákona o ochrane vkladov nad zmenou systému vyplácania nedostupných vkladov? Budú cast strát znášat aj klienti?
Zákon sa bude menit vo viacerých smeroch a postupne budeme chránit aj vklady podnikatelov, nielen obyvatelstva. Zvýšit by sa mala aj hranica ochrany na 20 tisíc Euro, ako rýchlo to pôjde bude scasti zálezat aj od prístupového procesu Slovenska do EU. Zvazuje sa i taká moznost, ze by vklady neboli vyplácané v plnej výške, ale len ciastocne, napríklad do výšky 90 percent. Návrh zákona sa ešte len pripravuje a v súcasnosti prebieha o všetkých týchto otázkach diskusia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.