poslednej etape profitovala z technických problémov dovtedy vedúceho Philippe Bugalskeho jazdiaceho na debutujúcom Citroene Xsara WRC.
Hneď úvodný deň španielskej rely sa začala strhujúca dráma medzi dvoma francúzskymi značkami Peugeot a Citroen. Zatiaľ čo Peugeot zúfalo potreboval body do MS (Rovanperove víťazstvo zo Švédska sa nerátalo), Citroen debutoval a chcel sa ukázať v tom najlepšom svetle. Napokon, prečo nie, veď práve tu v r.1999 na "dvojkolkách" pobil celú WRC elitu. Už po úvodnej ereske sa do vedenia vyšplhal Španiel Jesus Puras a diváci mu nadšene aplaudovali. Tesne za ním sa držal jeho tímový kolega Bugalski a dvojica Auriol a Panizzi. Piaty Makinen po prvom dni strácal dvadsaťštyri sekúnd. Ford domáceho matadora Sainza trpel nedotáčavosťou a Carlos skončil až deviaty so stratou sedemdesiatich sekúnd! Aj tak bol však na tom lepšie ako jeho tímový kolega Colin McRae, ktorý kvôli problémom s palivovým čerpadlom nenastúpil na štart RS6 (mimochodom palivové čerpadlo bolo Achilovou pätou všetkých troch Focusov). Už počas prvého dňa sa rozlúčil aj úradujúci svetový šampión Gronholm na Peugeote, ktorý o betón poškodil ľavú zadnú časť vozidla a napriek snahe dôjsť do depa musel z pretekov odstúpiť (RS).
Že Citroen v Španielsku môže uhrať nejaké body sa vcelku pripúšťalo, no že bude okupovať prvé dve miesta, to asi čakal málokto. Otázkou druhého dňa teda bolo, vydrží francúzska technika? Citroeny stále viedli, no zreteľne za začali prejavovať problémy s brzdami. A práve tie v desiatej ereske pripravili o vedenie Purasa. Strata síce ešte nebola veľká, ale na Španiela už čakala ďalšia rana osudu. V jedenástej RS stratil tlak paliva a musel z výborne rozbehnutých pretekov odstúpiť. Vedenie teda prevzal kolega Bugalski, ktorého trpezlivo stále prenasledovali Auriol (+28 s) a Panizzi (+1:10). Mäkinen bol štvrtý (+1:23) a na piate sa postupne presekal Sainz (+2:24).
Bugalski na Citroene Xsara WRC statočne bojoval aj v posledný deň pretekov a napriek tomu, že medzi RS 13 a RS 14 mal problémy so spojkou, stále sa držal na vedúcom mieste. Problémy však pretrvávali a zapríčinili, že zmeškal štart do RS 15. Dva trestné minúty znamenali prepad na štvrté miesto, no Francúz sa nevzdával. Zvíťazil ešte v dvoch ereskách a bol neustálou hrozbou pre vedúcu trojicu. Po pretekoch však od traťových komisárov "nafasoval" ešte ďalšie dve minúty a tie ho definitívne odsunuli na ôsme miesto. Víťazstvo sa tak naplno mohol vychutnávať Peugeot. Exmajster sveta (1994) Auriol teda dokázal, že stále nezabudol jazdiť a upevnil si svoje postavenie v tíme. Škodovkám sa tentoraz znova nedarilo. Schwarz musel odstúpiť už v úvode druhého dňa kvôli problémom s riadením a Thiry skončil na relatívne slušnom desiatom mieste. V značkách sa jeho Octavia umiestnila na ôsmom mieste.
Výsledky Rally Catalunya: 1. Auriol (F) Peugeot 3:40:4,7 h, 2. Panizzi (F) Peugeot + 23, 3. Mäkinen (Fin) Mitsubishi + 1:01, 4. Loix (B) Mitsubishi + 2:16, 5. Sainz (E) Ford + 2:36, 6. Delecour (F) Ford + 2:44. Skupina "N": 1. Pozzo (RA) 4:04:36,1 h, 2. Ferhali (RL) + 1:47, 3. Blomqvist (S) + 2:34, 4. Griazine (RUS) + 3:15, 5. Font (E) + 5:05, (všetci Mitsubishi), 6. Mercier (F) Renault + 7:23. Super 1600: 1. Loeb (F) Citroen 4:00:18,6 h, 2. Basso (ITA) Fiat + 2:51, 3. Fontana (ITA) Peugeot + 3:21. Stav MS značiek po štyroch podujatiach: 1. Mäkinen 24 bodov, 2. Sainz 18, 3. Rovanpera a Auriol po10, 5. Delecour 9, 6. Radstrom a Panizzi po 6, 8. Gardemeister 5, 9. Gronholm a Loix po 4, 11. Schwarz a Burns 3, 13. Solberg a A. McRae po 1. Značky: 1. Mitsubishi 40 bodov, 2. Ford 22, 3. Peugeot 20, 4. Hyundai a Subaru po 8, 6. Škoda 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.