Nemecku pre zranenie lakťa. "Je jasné, že Richard sa stále nezotavil zo zranenia lakťa, a tak nebude hrať. Je mi to ľúto. Verím však svojmu tímu, ktorý porazil Španielsko," povedal nehrajúci kapitán holandského tímu Tjerk Bogstra. Krajicek neodohral od októbra minulého roka v dvojhre ani jeden zápas na medzinárodných tenisových turnajoch. Richard Krajicek sa narodil v Holandsku, no je synom českých emigrantov z prelomového roku 1968. Tenis začal hrať v štyroch rokoch. Hraje pravou rukou a so svojou raketou si dosť rozumie. Jeho profesionálna kariéra sa začína až v roku 1989, a to z miesta číslo 1392 v rebríčku ATP. Každým rokom sa jeho pozícia závratne zlepšuje, v roku 1991 je Richard na 40. mieste, v 1992 na 10.mieste, v 1996 už na 7. mieste, ktoré sa stalo najlepším miestom dosiahnutým v jeho doterajšej kariére. Tento úspech dosiahol predovšetkým absolútnym víťazstvom vo Wimbledone toho istého roku.
O jeho hre sa hovorí, že je stabilná a agresívna s excelentným švihom. Jeho topspinový forhend je jednou z najväčších zbraní. Je veľmi nebezpečný vďaka vrchnej rotácii (topspinu). Bekhend je istý, agresívny, je naozaj dobrý. V servise vďaka svojej výške dosahuje veľmi vysoké percento úspešnosti prvého, prípadne druhého podania. Je to naozaj vysoký ,,chlapec", no jeho výška mu v žiadnom prípade neprekáža v jeho pohybe. Naopak, svoje telo ovláda na hocijakom povrchu brilantne. Pod jeho výkony sa podpísal jeho tréner Rolan Goetzke který je jeho osobným trénerom od roku 1990.
Money, money, money…
V poslednom čase sa do športu dostáva čoraz viac peňazí. Tak to je aj v tenise, ktorý vždy patril medzi najviac platené športy. "Je ťažko povedať, čo je za prichádzajúcim trendom. Ja si myslím, že ocenenie je jeho súčasťou víťazstva." Richard Krajicek v svojej kariére získal na svoje konto skoro 8 miliónovdolárov. So svojimi zárobkami, ktoré sú v tenisovej brandži veľmi podrobne sledované, sa netají. Ani s ich výškou. Naopak, snaží sa ich dávať na pravú mieru. "Myslím si, že túto vec dosť publikujú mediá, ktoré to niekedy trocha popletú."
Túži po poste jednotky
Richard patrí medzi najlepších hráčov relatívne dlhú dobu,no napriek tomu sa mu nikdy nepodarilo dosiahnúť tu najvyššiu priečku. Dalším takýmto hráčom, ktorý podobne dlho čakal na tenisový tón, je aj Michael Chang. "Myslím si, že pre Michaela Changa je to už uzavretá kapitola. Konečný verdikt. Pre mňa to však nie je konečný výsledok." Po Wimbledone sa hovorilo o tom, že jeho víťazstvo na najviac cenenom turnaji, bude zlomové v jeho kariére. No, niekoré ďalšie momenty Richarda Krajicka neboli veľmi povzbudzujúce. "Áno, za tieto neúspechy však v prvom rade môže zranené koleno." Na druhej strane však priznáva: "Svoju životnú formu som chytil práve vo Wimbledone a vo finále turnaja v Los Angeles. Vtedy som sa prvýkrát dotkol skutočného úspechu. Cítil som so všetkých strán obrovský tlak, teraz však už konečne viem, respektíve som sa naučil žiť s úspechom. Som pripravený na ďalší krok vpred a pomaly, ale isto sa snažím prepracovať k najlepšiemu miestu."
Stará garda pomáha mladým
Je potrebné, aby sa etablovaní hráči, napriek tomu, že mnohí z nich už nedosahujú excelentné výsledky, krútili v tenisovom kolotoči veľmi dlho? "Agassi, Sampras, Chang, Muster, Woodbridge boli a sú veľké tenisové mená. Každý ich pozná. Je potrebné mať ,superstars´. Musí predsa existovať nejaká motivácia pre diváka, ale predovšetkým pre nováčikov. Pre tých je odmenou víťazstvo nad hviezdou, hoci vyhasínajúcou. Je potrebná vyváženosť. Je ideálne, keď je tenis premiešaný nováčikmi i skúsenými hráčmi." A kam by Richard zaradil seba? "Ha, ha, ha, teraz ste ma dostali… No, tak nejako medzi tieto póly. Nie som superstar, ale napatrím ani medzi nováčikov. Dá sa povedať, že som príležitostný víťaz."
Krajicek kontra ženský tenis
Richard Krajicek raz vzbudil pozornosť tým, že tenistky označil za tlsté, škaredé ženské, ktoré za svoj tenis o ničom berú veľké peniaze a ešte nariekajú, že by chceli zarábať toľko ako muži. Pritom tí predvádzajú celkom iný tenis, s napätím pre diváka a s nasadením hráčov od prvých kôl turnaja. "Navyše, dve tretiny z nich sú lesby," prilial olej do ohňa Krajicek. Samozrejme, že sa proti nemu zdvihla veľká búrka odporu zo strany žien. Úsmevné na celej záležitosti bolo, že azda najväčšiu "protikrajickovskú" kampaň spustila Arantxa Sanchezová, známa svojou "štíhlou" postavou a Češka Novotná, známa svojim "ústretovým" vzťahom k mužom. Trafené husi vraj zagágali Krajicek však neodvolal ani mäkké "f".
Daphne však nenadáva
Jedna žena však naňho rozhodne nenadáva. "Richard je na dvorci, ale aj v súkromnom živote veľmi seriózny partner," dodáva Daphne, s ktorou sa oženil a má s ňou dcérku Emmu. Aj jeho hobby môžeme zaradiť medzi seriózne záležitosti je ním golf. Obdivuje golfovú legendu Tigera Woodsa. "Pre tento šport je šťastím, že existuje taká ,superstar´ ako je Tiger Woods."
RICHARD KRAJICEK
Dátum narodenia: 6.december 1971
Miesto narodenia: Rotterdam, Holandsko
Bydlisko: Monte Carlo, Monako
Výška: 190cm
Váha: 86kg
Značka rakety: Yonex Super RD Tour 90
Sponzor oblečenia: Nike
Najvyšie umiestnenie v dvojhre: 7. miestov ATP, 19.
august 1996
Najvyšie umiestnenie v štvorhre: 45. miesto v ATP, 26. júl 1993
Víťazstvá v turnajoch (17-krát): Hong Kong (91), Los Angeles (92,93), Antwerpy (92), Barcelona (93), Rosmalen (94), Sydney (94), Stuttgart (95,98), Rotterdam (95,96), Wimbledon (96), Tokio (97), Hertogenbosch (97), St. Peterburg (98), Londýn (99), Key Biscane (99).
Autor: mst
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.