ochrany prírody. Novela stavebného zákona c. 237 z roku 2000 však hovorí aj o tom, že všetky obce s poctom nad 2000 obyvatelov musia mat spracovaný územný plán do 30. júna 2005. Menšie obce ho však tiež musia mat v tom prípade, pokial chcú realizovat novú výstavbu, verejno-prospešné stavby, alebo ak výstavba vyplýva z územného plánu regiónu. V zmysle tejto novely už územné plány obcí posudzuje odbor životného prostredia Krajského úradu v Prešove. My sa zaoberáme problematikou územných plán zón, ciže menších celkov v rámci jednotlivých sídiel," reagoval vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu v Poprade Ing. Michal Pitek na reptanie, ktoré zaznieva z radov primátorov a starostov v súvislosti s novelou stavebného zákona, ale najmä s vyhláškou c. 55 z roku 2001. Podla novely majú byt castou územného plánu regulatívy starostlivosti o životné prostredie územného systému ekologickej stability a tvorby krajiny vrátane plôch zelene, co naozaj nemožno považovat za principiálnu novinku. Vyhláška z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR je jednoznacnejšia. Nadobudla úcinnost 1. marca a richtári majú hlavu v smútku v prvom rade kvôli krajinnoekologickému plánu. Musí byt súcastou územno-plánovacej dokumentácie, nesmie chýbat výkres ochrany prírody a tvorby krajiny, vrátane prvkov územného systému ekologickej stability. Ak rec vyhlášky poludštíme, znamená to nielen nové vrásky pre obstarávatelov územno-plánovacej dokumentácie (ciže obce), ale môže skomplikovat rozbehnutý proces v tých prípadoch, kedy je územný plán takmer hotovou vecou.
"Som z toho neštastný. Novela sa nemala týkat už vypracovaných územných plánov, celý proces to zbytocne predlži. Všetci zainteresovaní náš územný plán pripomienkovali, máme aj stanovisko Agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici, sme v záverecnej fáze. Táto zmena nám zbytocne skomplikuje život,"
povedal prednosta Obecného úradu v Štrbe Jaroslav Chalúpka a zároven dodal, že územný plán tvorili s maximálnym ohladom na aspekty ochrany prírody a dodal, že takýto "enviromentálny plán" je v podstate duplicitou. Ešte zložitejšia je situácia priamo v meste Vysoké Tatry, kde sa vypracovali územné plány zón v rokoch 1996 až 1998. Potom prišiel na rad územný plán celého sídelného útvaru mesta, ale v rámci pripomienkového konania odbor životného prostredia KÚ v Prešove doporucil jeho vypracovanie v podrobnejšej, citatelnej mierke 1:5000. Na tom samospráva a spracovatel firma URBI z Košíc teraz pracujú nejde o jednoduchú záležitost. Niektoré "drobnôstky" typu krajinnoekologického plánu v case tvorby územného plánu ešte legislatívcov ani len nenapadli, bude sa to musiet zrejme doobjednat a zapracovat. Lenže i v tomto prípade musí územno-plánovacia už "v prvom pláne" reagovat na realitu TANAP-u, takže je málo pravdepodobné, aby marcová novinka priniesla podstatné zmeny. Možno sa len niektoré papiere trochu inak nazvú... Ako povedal primátor mesta Stará Lubovna Valent Jaržembovský, pri tvorbe územného plánu vzali do úvahy všetky ekologické rámce a pre nich predbežne nie je problémom ani tolko kritizovaná novela a vyhláška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.