pravdepodobne aj pivo. Dejiny piva tak začínajú niekedy pred 5000 rokmi (je teda starším nápojom než révové víno). Sumeri pripravovali pivo (sumerský "kaš") z jačmenných chlebov a zo sladu. Chmeľ teda nepoznali a tak nahorklú chuť dodávali pivu pražením použitých chlebov v horúcom popole. Koncom 3. tisícročia pred našim letopočtom už Sumeri vedeli vyrábať viac druhov piva, vzájomne sa líšiacich obsahom alkoholu aj farbou. Obecne však tieto pivá obsahovali menej alkoholu a čas kvasenia bol kratší. Ďalší rozdiel bol v tom, že pivo nebolo číre a pilo sa obilným steblom. O pive je zmienka aj v známom epose o Gilgamešovi, v Chamurabbiho zákonníku už dokonca aj o verejných výčapoch (2. tisícročie pred n. l.). Profesia spojená s varením piva i samotné varenie piva sa tešili veľkej vážnosti. Pivovary boli ušetrené dokonca aj v čase vojen.
Varenie piva od svojich susedov prevzali aj Egypťania. Ich prínosom bolo pivo červené, zafarbené roztlačenými plodmi mandragory.
Gréci a Rimania dávali prednosť vínu, pivo považovali za barbarské. Pivu neholdovali ani Kelti. Zato Germáni ho mali v obľube. Stredoveké kláštory bývajú často označované za nositeľov civilizačného poznania a múdrosti, ale skoro nik nevie, že v kláštorných záhradách sa po prvý raz začal pestovať chmeľ (8 a 9. storočie) a že niektorí mnísi zasvätili svoj život pivu viac než modlitbám. Prvé zmienky o chmeli u nás pochádzajú z 11. storočia, aj keď v tom čase prevládali pivá bez obsahu chmeľu. Prví pivovarníci sa objavujú v Prahe už okolo roku 1082. Prudký rozvoj pivovarníctva však nastal až v 13. storočí. V tom čase (r. 1295) sa začína variť pivo v meste, ktoré mu prepožičalo svoje meno v Plzni. Stredoveké pivo sa však od dnešného veľmi líšilo. Bola to skôr riedka, málo prekvasená kaša. Na väčšinu piva a hlavne na najlacnejšie druhy sa dokonca používal slad z pšenice.
Až na začiatku 17. storočia jednoznačne začal prevládať jačmeň. To už sa pivo začalo podobať dnešnému, aj keď bolo stále slabšie chmelené a neodstraňovali sa z neho kvasnice. V tom čase (1612) sa tiež objavuje prvý pivovar v USA (v dnešnom New Yorku na známej Wall Street) a o niečo neskôr (1634) aj prvá krčma. Vtedy sa už na našom území varilo viac než pol milióna hektolitrov piva. V roku 1712 to už bolo skoro 1,5 miliónov hektolitrov.
V roku 1853 sa plzenské pivo predávalo už v 35 pražských hostinococh. V roku 1856 sa predávalo vo Viedni a v roku 1862 v Paríži. A práve preto si pivovar nechal už 1. marca 1859 zapísať svoju ochrannú známku Plzenské pivo a v roku 1898 potom známku Plzenský Prazdroj Pilsner Urquell. Úspech tohoto pivovaru sa stal podnetom k stavbe ďalších pivovarov, okrem iného aj Prvého akciového pivovaru, dnes známeho pod názvom Gambrinus (skomolenina Jan Primus).
Dnes je vo svete 5000 pivovarov, ktoré vyrábajú 15 000 značiek piva. Najväčšia časť z tejto produkcie sú práve rôzne druhy piva plzenského typu.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.