typická metropola, ktorá sa čoraz viac približuje podobám života západných veľkomiest.
Aj Pražania sa usilujú vyjsť v ústrety turistom z celého sveta. Našťastie, v Prahe dodnes nájdete zákutia, také jedinečné a neopakovateľné, typické pre toto mesto už celé stáročia, ktoré nikde inde jednoducho neobjavíte. No hoci niektorí z nás pobudli v rôznych mestách aj tisíc ráz, ani na tisícprvý krát sa im nepodarí prísť na stopu záhad a ich tajomstiev. A to je i pražský prípad.
Pri návšteve stovežatej krásavice ste zaručene nevynechali prechádzku po Karlovom moste či zastávku pod Pražským orlojom, A možno sa tam práve chystáte..
KARLOV MOST
Viete, že Karlov most bol postavený s pomocou vápna, v ktorom boli vajíčka? Povesť vraví, že v samotnej Prahe nedokázali zohnať dostatok vajíčok, a tak cisár Karol IV. nariadil, aby všetky mestá v kráľovstve českom prispeli určitým množstvom týchto hydinových výtvorov. Všade tento rozkaz splnili, iba obyvatelia Velvár mu zle porozumeli. Poslali síce do Prahy plný voz vajec, no najskôr ich na tvrdo uvarili, čo znamenalo, že sa na stavbu už nedali použiť.
Raz kráčal po moste pražskom smerom na Hradčany istý rytier. Keď vošiel do podchodu malostranskej mostnej veže, zletel mu na hlavu veľký kameň tak nešťastne, že bol na mieste mŕtvy. Inkriminovaný kameň sa totiž uvoľnil a tesne pred tým, ako spadol, sa na ňom bili dva havrany. Keď si kráľ vypočul tento smutný príbeh, veľmi ho udalosť zarmútila a nariadil, aby už oný kameň na pôvodné miesto nezamurovali.
Pri strážnej búdke na Karlovom moste sedával žobrák. Raz prichádzala po moste pani, v Prahe známa svojou pýchou a lakomosťou. Aj od nej si úbohý žobrák pýtal almužnu. Ona sa však hrdo odvrátila a ani mu nedala. Zbadal to vojak v strážnej búdke a začal za ňou vykrikovať: Raz aj ty budeš potrebovať almužnu ako tento žobrák! Keď to však pražská panička počula stiahla si z prsta svoj drahocenný prsteň a zvolala: Budem potrebovať almužnu vtedy, keď sa mi tento prsteň opäť vráti na moju ruku! Vtedy zahodila svoj prsteň do Vltavy. Ryba, ktorá prsteň zhltla, sa jedného dňa objavila na stole tejto pani. A tak sa splnila predpoveď vojaka, pretože bohatá pani prišla o svoj majetok a v starobe žobrala pri strážnej búdke na Karlovom moste.
PRAŽSKÝ ORLOJ
Svetoznámy ciferník ukazuje hodiny, aj dni, mesiace, roky, východ a západ Mesiaca a Slnka, ale aj planéty a vôbec viacero astronomických znamení. Keď bijú hodiny, zvoní smrť, ktorá kýva lebkou na žida, ktorý je na druhej strane a v rukách drží mešec. O autorovi týchto hodín sa traduje povesť, že ním bol slepý mládenec, veľmi nadaný hodinár.
Keď dielo dokončil, obdivovala ho celá Praha a mnoho miest prosilo majstra, aby aj v ich mestách postavil podobné hodiny. Pražskí úradníci však nechceli dovoliť, aby majster vytvoril ďalšie hodiny, prikázali vypichnúť mu oči. Slepý mládenec nereptal. Vyžiadal si však, aby ešte raz mohol ísť k svojím hodinám. Keď tam bol, vytiahol nepozorovane jedno z najdôležitejších pier a hodiny sa zastavili. Mládenec potom vo svojom proroctve vyslovil, že v roku, keď sa hodiny opäť dajú do pohybu, vypukne v Čechách veľká vojna. A tak sa aj stalo v roku 1886.
Raz sa dostal do väzenia istý český rytier. Pred popravou sa pozeral zo svojho okienka na námestie, kde práve orloj odbíjal čas. Sledoval, ako sa pohybuje smrť s kosou a otvára sánku. A tu pri poslednom otvorení vletel jej do nej vrabec. Vtáča sa tak nechtiac ocitlo vo väzení a muselo čakať celú hodinu, keď hodiny začali opäť bit a kostlivec otvoril sánku, aby sa dostalo na slobodu. Keď to uväznený rytier uvidel, naplnila ho nádej, že i jeho raz z väzenia pustia. A naozaj, v ten deň sa zmierili vojská a následkom toho väzňa prepustili na slobodu.
Autor: Marek Hičár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.