zipsy na sukni na holom tele, alebo umelohmotné materiály.
Ekzémy tvoria takmer štvrtinu všetkých kožných ochorení. Z nich sú najčastejšie spomenuté kontaktné ekzémy. Reakcia nemusí nastať ihneď, ale aj po niekoľkých dňoch, takže postihnutý si niekedy nedokáže spomenúť na všetko, s čím prišiel do kontaktu, čoho sa dotkol. Ešte že existuje dosť jednoduchý prehľad možných činiteľov, odvodených z miest, kde sa vyskytli. Uvedieme najčastejších osem: hlava, krk, chrbát, pás, uši, tvár, ruky, nohy.
Pokožka na hlave môže reagovať na vlasovú kozmetiku predovšetkým na farby, prelivy a prostriedky k trvaleniu vlasov.
Ekzém na krku môžu vyvolať goliere, použité pracie prostriedky, ale aj šperky.
Na chrbáte spravidla vyvolá alergickú reakciu kovový zips, ale aj šperky.
Na páse býva ekzém od gumových opaskov, gombíkov, kovových zipsov, pracích prostriedkov.
Uši sú citlivé na náušnice, okuliare, načúvacie aparáty, slúchadlá. Prehnaná citlivosť môže byť aj prejavom nervovej poruchy. Tvár môže svrbieť od líčidiel, krémov, pleťovej vody, okolie očí reaguje na riasenku, očné tiene, ale aj lak na nechty!
Ruky trpia na čistiace prostriedky, ale sú citlivé aj na hodinky, náramky a na ich stave sa podpisuje aj tzv. niklová alergia, ktorá bráni práci s celokovovými nožnicami.
Pokožka na nohách môže byť alergická na materiály z gumy, umelých hmôt, na farbivá. Sú ľudia, ktorí si môžu obuť ponožky alebo pančuchy až po vypratí a niektorí neznášajú ani gumičky v bavlnených ponožkách.
Ak ste spozorovali lokálne reakcie na pokožke, môžete sa takto sami otestovať a potom sa vyhnúť uvedeným materiálom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.