MUDr. Emeše MAJOROVÁ, detská gastroenterologička
Obezita, ktorá je metabolickým chorobným stavom, patrí k tzv. civilizačným chorobám. Stretávame sa s ňou najmä vo vyspelých krajinách, kým v rozvojových je vzácna. Epidemiologické štúdie hovoria o stúpajúcej tendencii a to aj u detí. Na Slovensku je obéznych približne 10 13 % detí a dospievajúcich, 15 až 18 % osôb mladších ako 40 rokov. Prispieva k tomu aj zníženie fyzickej aktivity, časté sedenie pri počítači a televízii, zvýšený prívod uhľohydrátov, zlá skladba výživy. O tom, či patríme alebo nie do skupiny ľudí s nadváhou sa môžeme presvedčiť stanovením indexu telesnej hmotnosti BMI (body mass index), ktorý by nemal presahovať 30. Môžeme si ho zmerať tak, že hmotnosť v kilogramoch si vydelíme druhou mocninou výšky, ktorá je vyjadrená v metroch (kg/m2).
Ako liečiť detskú nadváhu? Ak máme vylúčené organické príčiny, napr. hormonálne, tak pristupujeme k úprave stravy a snažíme sa zvýšiť fyzickú aktivitu. V detskom veku musíme mať na zreteli, že prísne redukčná diéta môže viesť k spomaleniu rastu. Vylúčenie napr. polievok zo stravy ochudobní dieťa o tekutiny, preto aj tu by mali platiť niektoré kritéria. Deti uprednostňujú uhľohydrátovú stravu, preto nie je vždy ľahko ich presvedčiť na zvýšený podiel zeleniny. Ani úplné vylúčenie sladkosti zo stravy nevedie často k úspechu. Deti majú často poruchu vyprázdňovania, preto je na mieste otázka, poznáme stolicu a častosť defekácie nášho dospievajúceho dieťaťa? Veľmi často je prítomná zápcha a deti sa nám k nej nepriznajú. Ako redukovať hmotnosť u takého dieťaťa? V prvom rade by dieťa malo byť vyšetrené detským endokrinológom, aby sme vylúčili organický podklad obezity. Veľmi dôležitým bodom je čas rodiča na dieťa, ďalej kontrola stravovania a fyzickej aktivity. U týchto detí najmä sledovanie televízie, hry na počítači by mali byť zredukované a mala by sa zvýšiť telesná aktivita. V strave musíme byť dôslední, nahradiť sacharózu najmä prírodnými sacharidmi vhodné sú namiesto čokolád ovocné tyčinky musli, celozrnné chlebíky a pod. Sladké pečivo nahradíme celozrnným a snažíme sa dieťa naučiť jesť zeleninu a ovocie, musíme však vedieť, že po jablku nastupuje hlad, vhodnejšia je napr. nastrúhaná mrkva s citrónom a prisladená malou lyžičkou medu. Polievky by nemali byť zapražené, vhodné sú vývary, pretože u detí nesmieme redukovať tekutiny. Najhoršou kombináciou pri redukcii hmotnosti je kombinácia tukov a sacharidov. Na varenie používame ľahkostráviteľné oleje a pridávame ich ku koncu varu. V redukcii hmotnosti nemajú čo hľadať sladené, bublinkové vody a džusy. Najvhodnejšia je stolová voda, prípadne ochutená citrónom. Stravu podávame pravidelne, častejšie a redukujeme dávky, po 18. hodine už dieťa by nemalo jesť. Úmerne s úpravou stravy zvyšujeme telesnú aktivitu, ale nie tak, aby dieťa bolo unavené. Vychádzky do prírody, alebo bicykel udržuje kondíciu aj u rodičov.
Opakom obezity je astenia a často s ňou idúce nechutenstvo. Ak uvedený stav trvá dlhé mesiace až roky, u dieťaťa sa spomaľuje rast, telo sa ochudobňuje o niektoré živiny, častá je únava. Opäť musíme myslieť v prvom rade na to, či daný stav nie je prvotne chorobný a vyhľadať obvodného lekára alebo po neúspechu či diagnostických ťažkostiach detského gastroenterológa. Tieto deti taktiež veľmi často trpia poruchami vyprázdňovania, majú menší prívod tekutín, veľmi často odmietajú mäso a mäsové výrobky. Ak sa vylúčil chorobný stav, ktorý podváhu podmieňuje, nutné je zmeniť režim dieťaťa. Veľmi často sú to stravovacie zvyklosti v rodine, nesprávny výber stravy a často podávanie sacharidov pred hlavným jedlom. Taktiež obmedzujeme presladené nápoje. Vhodné sú ovocné desiaty, jablká, citrusy, ale banán nechávame až na poobede. Ak je možnosť, tieto deti by nemali mať zvýšenú telesnú aktivitu ihneď po jedle. Jedlo nezapíjame. Vhodná je ešte malá druhá večera pred spaním ako sú piškóty, rožok s maslom a pod. Ak dieťa zaostáva aj v raste, neodkladne vyhľadáme odbornú pomoc. Deti by mali mať dostatočný prívod morských rýb, dbáme na preventívny prívod vitamínov ako sú A, D, E, B, C. Pravidelný prísun skvasených mliečných výrobkov je nutný a to najmä čo sa týka dobre stráviteľných bielkovín a probiotickej flóry. Ak dieťa odmieta jedlo, odsunieme ho a ponúkneme ho opäť o hodinu. Nesnažme sa ho zameniť za niečo, čo dieťa zje. Týmto spôsobom si dieťa vytvára vlastný jedálniček a núti pristúpiť rodiča na svoje požiadavky. Rodič by mal si nájsť preto čas na spoločné stravovanie s dieťaťom. Vytvára sa tým nielen stravovací návyk rodiny, ale aj sociálne puto. Osobne nepovažujem za šťastné riešenie odmeňovať dieťa častými návštevami spoločných stravovacích jednotiek. Vytvárame tak návyk na určitý typ jedál, ktoré pre detský vek nie sú vyvážené. Dajme si ruku na srdce, koľko mladých mamičiek pripravuje teplú večeru namiesto suchej a koľko rodín zasadá pravidelne k spoločnému stolu aspoň v sobotu a nedeľu?
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.