zdivočení ľudia, ktorí sa skryli v džungli, aby nemuseli pracovať. Orangutan je skutočne podobný človeku, má holú tvár schopnú meniť výraz, slabo vystupujúce nadočnicové oblúky, malé priliehajúce uši a výrazné oči podobné ľudským. Aj v necnostiach môže pripomínať človeka. Ak má v zajatí prístup k alkoholickým nápojom, rýchlo si ich obľúbi a rád sa opíja. Príslušnosť k opiciam prezrádzajú najmä jeho dlhé ruky, dvojnásobne dlhšie ako nohy. Telo mu zarastá dlhá riedka srsť. Orangutan sa tým najviac približuje zvyčajnej predstave jetiho. Samce dorastajú výšku 1,5 metra a hmotnosť do 100 kg, samice sú asi o polovinu ľahšie.
Orangutana poznali už v starom Ríme. Cestovateľ a prírodovedec Plinius ich považoval za lesných démonov satyrov. Orangutan je vôbec najväčší primát žijúci na stromoch. Vzhľadom k ťažkému telu nepreskakuje medzi konármi ako opice, ale pohybuje sa pomaly a opatrne. V korunách stromov trávi celý život. Vo výške okolo 20 metrov si každý večer robí nové hniezdo z nalámaných vetví a vystiela ho čerstvými lianami a listím. Zostúpiť na zem sa opovážia len staré samce, vždy iba nakrátko a ostražito. Pohybujú sa štvornožky, nie ako ostatné ľudoopice po zadných končatinách.
Potravu orangutanov tvoria hlavne plody. Osobitne obľubujú duriany, čo sú plody stromu podobného brestu. Konzumujú aj figy a plody chlebovníka. Uspokoja sa aj s rôznym kyslým a trpkým ovocím, púčikmi a mladými výhonkami.
Orangutany sa združujú do menších tlúp vedených dominantným samcom. Tlupa obýva stále teritórium, jeho hranice vymedzuje samec prenikavým revom, pripomínajúcim rev leva. Po dosiahnutí dospelosti samičky ostávajú v blízkosti teritória matky, kým samčekovia sa spolčujú do dvojíc a trojíc a putujú na značnú vzdialenosť, vyše sto kilometrov, od rodnej skupiny. Vďaka tomuto presunu mladých samcov nedochádza k príbuzenskej plemenitbe. Zo všetkých opíc najmenej plodné sú práve orangutany. Pohlavne dospievajú vo veku 7 10 rokov, sexuálne aktívne sú do 30-tich rokov a dožiť sa môžu asi 40 rokov. Samica v priemere rodí len raz za 6 rokov, za život privedie na svet iba 3 4 potomkov, Ťarchavosť trvá 9 mesiacov, mláďa dojčí až 3 roky. Novorodenca spočiatku ukladajú do mäkko vystlatého pelecha, potom ho matka nosí so sebou pod pazuchou, zatiaľ čo pri iných opiciach dojča býva prichytené za srsť na matkinej hrudi. Až niekoľkotýždňové mláďa matka prenáša na chrbte.
Domorodci lovili orangutany pre mäso; zabíjali aj samice, aby sa zmocnili mláďat, a predávali ich.
Dnes orangutany najviac ohrozuje ničenie ich životného prostredia, za posledných 20 rokov bolo likvidovaných v malajskej oblasti 80 % dažďových pralesov. Na záchranu ľudoopíc a ďalších existenčne ohrozených druhov zriadili národné parky, na Borneu park Tanjung Putting a na Sumatre Mount Leuser. Hospodárska a politická kríza v preľudnenej Indonézii však ochranu životného prostredia zatláča do úzadia. Odlesňovanie hrozivo pokračuje. Na Borneu prebiehajú etnické násilnosti, pre ktoré sú ochranári prakticky bezmocní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.