že pes agresívne napadol dieťa, ťažko ho zranil a dokonca usmrtil. Psa sa nechceme vzdať, ale tieto informácie sú pre nás zložitou dilemou. Mohli by ste nám v tomto smere poradiť?
Zn.: Nový člen rodiny
Odpoveď: Mnohí majitelia psov sa domnievajú, že riziká tohto druhu, vznikajú ako dôsledky "žiarlivosti" psa na dieťa. Potrebné je pritom zdôrazniť, že sú to skôr ojedinelé prípady. Problémy so zmeneným správaním psa vznikajú vo väčšine prípadov ako následok napätej situácie v domácnosti, vyvolanej prítomnosťou novorodenca a pochopiteľnej starostlivosti, či radosti rodičov. Je pravda, že tieto potenciálne rizikové situácie majú širokospektrálny charakter a často špecifické okolnosti. V každom prípade by sa nemali podceňovať, pretože pes, hoci ho majiteľ veľmi dobre pozná, má svoj vnútorný potenciál správania, ktorý musíme rešpektovať v jeho nečakaných zmenách.
Prvou otázkou pri tejto problematike je plemeno, pohlavie, vek psa, temperament, agresivita, zlozvyky, sociálna stabilita, fixácia na členov rodiny, atď. Druhým dôležitým momentom je skutočnosť, že príchod dieťaťa vyvolá zmeny v jeho doterajšom behaviorálnom stereotype (zmeny sociálneho kontaktu s členmi rodiny, zmeny potravového, výbehového, hravého režimu, atď.). Tretím významným činiteľom je prípravný program psa pred narodením dieťaťa. Ide o významný preventívny faktor možných konfliktogénnych foriem správania sa psa k dieťaťu. Program nemá mať charakter represívny, ale systematického postupu s konečnou funkciou adaptability psa na dieťa. Mala by ho realizovať potenciálna budúca mamička a to optimálne na konci gravidity. Jeho podstatou je postupná redukcia stereotypov psa, o ktorých už bola zmienka. Má byť doplnený výcvikovými prvkami typu "sadni", "ľahni" atď. Akustická časť programu spočíva v nahraní detského plaču, kriku, smiechu, džavotu. Zvukové podnety treba postupne zosilňovať až do maximálnej miery, pri ktorej pes už reaguje podráždene, potom ich znižovať na minimum. Psa odmeniť obľúbeným krmivom, slovom, dotykmi. Tento postup sa odporúča opakovať 6 - 7 krát týždenne po 15-tich minútach.
Čuchová príprava sa robí vtedy, keď je žena po pôrodnici. Psa povelom "sadni" pohybovo fixujeme a čuchovo exponujeme uterákmi, plienkami z nemocničného prostredia, ktoré môžeme dezinfekčne ošetriť lyzolom, pritom nahlas, zreteľne vyslovovať meno dieťaťa.
Dieťa by mal do bytu priniesť na rukách iný člen rodiny a nie matka. Pes môže prejavovať zvedavosť výskokmi k dieťaťu. Táto situácia by mala pretrvávať 4 - 5 dní, počas ktorých je pes vzrušený z nového podnetu. Pochopiteľne izolujeme ho v čase dojčenia. Ak je v rodine ešte ďalšie dieťa, pred psom s ním láskavo komunikujeme, pritom máme novorodenca na rukách. Pes má schopnosti generalizovať podnety. Po 3 - 4 týždňoch dojča opatrne psovi na krátky čas 15 - 20 sekúnd priblížime na krátku vzdialenosť asi 1 m. Procedúru opakujeme niekoľkokrát. V prípade, že pes má motiváciu viacej sa priblížiť, upozorníme ho imperatívom "nesmieš".
Keď dieťa plače a tíšime ho hojdaním na rukách, nemalo by to byť pred psom.
Nie je správne správať sa k psovi milo, keď nie je v prítomnosti dieťa. Najčastejšou chybou rodičov je, keď sa k psovi pred dieťaťom správajú kriticky (hlas, trest). Netreba prejavovať viac pozitívnych emócií k psovi, ako k dieťaťu. Pes musí dieťa hierarchicky vnímať ako dominantný podnet. Zviera by malo dieťa začať rešpektovať ako člena rodiny v priebehu 2 - 3 mesiacov. Optimálny vek psa na socializáciu s dieťaťom je 2 - 6 mesiacov. Aktívne psychosociálne interakcie zo strany dieťaťa k psovi môžu začať v 3 - 4 rokoch (sadni, vstaň, atď.)
Nesmieme zabudnúť na jednu zásadu a to nikdy nepovažujme psychosociálne vzťahy dieťa - pes za samozrejmé a správanie psa už za konštantne stabilné. Sú podmety, ako napr. krik do uší, bolesť, ktoré aktivizujú psa inštinktívno-obrannej a tým k agresívnej reakcii.
Autor: MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.