čerstvej orbe. Veľa poľnohospodárov má však pochybnosti, či má vôbec zmysel vkladať do tejto práce námahu a finančné prostriedky. Dôvodom nie je len nevyspytateľné počasie, ktoré pred troma rokmi zničilo úrodu záplavami a v ďalších rokoch ju poznačilo suchom. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec vidí aj iné dôvody. V tejto súvislosti uviedol: "Ďalšou našou úlohou je pripraviť podrobnú analýzu, o koľko prostriedkov prišli prvovýrobcovia z dôvodu nedobytnosti pohľadávok vzniknutých pri dodávkach tovaru do podnikov, ktoré skončili svoju činnosť konkurzom alebo likvidáciou. Osobne tomu pripisujem mimoriadny význam. Po zdokumentovaní týchto údajov budeme nekompromisne žiadať riešenie problému."
Poľnohospodári berú záležitosť so svojimi pohľadávkami vážne. Včera, 28. marca uplynul termín, do kedy mali jednotlivé poľnohospodárske subjekty nahlásiť výšku pohľadávok, ktorá im týmto vznikla. Z celkového počtu okolo 50 poľnohospodárskych subjektov v prešovskom regióne hospodáriacich na pôde, nahlásilo do včera výšku svojich pohľadávok len 10 subjektov. Podľa týchto neúplných údajov Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (ŠPPK) v Prešove bývalý mäsokombinát Vizop Prešov dlhuje poľnohospodárom prešovského regiónu 2,6 milióna Sk. "Ale to sú údaje iba za štyri poľnohospodárske podniky. Je tam ďaleko viac pohľadávok," dodala hospodárka ŠPPK Darina Harčárová. Ďalším dlžníkom poľnohospodárov prešovského regiónu je bývalá Košická mliekareň, ktorá iba trom subjektu zo spomínaného regiónu zostala "visieť" okolo milióna korún. "Máme ešte okolo tridsať malých spracovateľských firiem, ktoré buď zanikli, či sú v likvidácii alebo utlmili svoju činnosť, ale pohľadávky našich poľnohospodárov sú len ťažko vymožiteľné," doplnila ďalší zdroj pohľadávok poľnohospodárov prešovského regiónu D. Harčárová.
Podľa neúplných údajov tieto malé firmy dlhujú prvovýrobcom okolo 1,3 milióna Sk. Takže len podľa údajov z 10 poľnohospodárskych subjektov spracovateľské firmy dlhujú prvovýrobcom v prešovskom regióne spolu 4,9 milióna Sk. Pritom údaje o pohľadávkach zatiaľ ŠPPK neposkytli najväčšie poľnohospodárske družstvá regiónu.
Aké sú potom pohľadávky v rámci celého Slovenska? Ako ich vymáhať pri existencii trhového mechanizmu? "Našim hlavným argumentom bude to, že ak sa na ozdravenie bankového sektoru muselo nájsť vyše sto miliárd korún z vrecka daňových poplatníkov, tak sa musia nájsť aj prostriedky na odškodnenie a ozdravenie ekonomiky prvovýrobcov potravín. Je nemorálne, ak teraz niektorým našim podnikom hrozí konkurz len preto, že sa im privatizéri po vytunelovaní spracovateľských firiem zasmejú do tváre a nič sa im nestane," hrmel predseda SPPK I. Oravec.
Zosumarizované pohľadávky poľnohospodári majú odoslať na SPPK do 30. marca. Pre poľnohospodárov by bolo veľkým sklamaním, ak by sa nenašlo riešenie tohoto problému. "Vláda zaradila boj proti takýmto postupom do svojho programového vyhlásenia. V skutočnosti sa však žiadnemu tunelárovi nič nestalo, ale naopak proces tunelovania pokračuje. Ľudia prichádzajú nielen o prácu, ale aj o vieru v našu demokraciu," zdôvodnil postoj poľnohospodárov predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.