objednávku českej a francúzskej firme aj napriek tomu, že rozhodnutie o vakcinácii zatiaľ nepadlo. Podľa informácie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej správy Dušana Magica predbežne sa s očkovaním vnímavých zvierat ráta až vtedy, keby sa ohnisko nákazy objavilo aj u nás.
Veterinári musia do dvoch týždňov vypracovať krízový scenár situácie, keby došlo k najhoršiemu. Zlaďujú spoluprácu s armádou. Chystajú dokonca cvičné pálenie mŕtvych zvierat, aby sa už teraz dali odhadnúť potrebné náklady aj okolnosti. To preto, lebo infikované zvieratá by sa z obavy pred ohrozením okolia nemohli prevážať do kafilérií, ale museli by sa páliť v teréne. Karanténne opatrenia na hraniciach aj na družstvách sú predĺžené do 9. apríla.
Začať vakcináciu zvierat ešte pred vypuknutím infekcie by znamenalo ísť proti predpisom EÚ. Členské i asociované štáty to chápu ako extrémne riešenie (Holandsko vakcinuje zatiaľ len núdzovo v ohnisku nákazy, Británia podobne), pretože sa tým pripravia na šesť rokov o možnosť vyvážať mäso. Východoeurópske štáty však naliehajú, aby sa v predpisoch EÚ o vakcinovaní rozlišovali štáty bohaté a chudobnejšie. Tie druhé nemajú toľko prostriedkov, aby sa dokázali spamätať po prípadných škodách po slintačkovej spúšti. Vakcinácia by im dovolila aspoň zachovať si chovy.
Rozhodnutie - očkovať či neočkovať - je strašiakom nielen u nás. Keď dali naši veterinári objednávku na vakcíny vo Francúzsku, dostali odpoveď, že ju dostanú najskôr o pol roka. Z toho je jasné, že "v Európe sa okolo toho určite čosi chystá", povedal Magic. Karanténne opatrenia si od štátnych veterinárov už vyžiadali takmer milión korún, financie sa vyčerpali. "Vláda bude musieť nájsť rezervy."
Slintačkou napadnuté zvieratá sa síce dajú vyliečiť, bez rizika možno jesť aj ich mäso, ale ich likvidácia je aj tak neodvratná - choroba sa agresívne a ťažko kontrolovateľne šíri.
Autor: ru
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.